barbe

Barbus barbus (L.) (syn. Barbus fluviatilis)

Barbus barbus (L.) attēls

latviski: barbe

angliski: barbel

vāciski: Barbe

zviedriski: flodbarb

igauniski: pardkala

lietuviski: ūsorius

krieviski: усач

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Barbus barbus (L.) karte
  • PamatareālsPamatareāls
  • Iespējamās izplatības areālsIespējamās izplatības areāls
  • Individuālas atradnesIndividuālas atradnes
  • Apšaubāmas atradnesApšaubāmas atradnes
  • Robeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijasRobeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijas

Apraksts:

Ķermenis slaids, šķērsgrie-zumā ieapaļš. Mute vērsta uz leju. Mugura zaļganbrūna vai zaļganpelēka, sāni zaļgandzelteni, vēders bālgans vai pelēcīgs. Vēdera spuras, krūšu spuras un anālā spura sarkanīga vai oranža. Pirms nārsta tēviņiem uz galvas un muguras izveidojas nārsta kārpiņas.

Morfoloģija:

D 3-5/6-9, A 2-4/4-7, P 1/13-18, V 1-2/6-8, C 19, l.l. 52-66, os.ph. 2.3.5.-5.3.2, sp.br. 8-15, vt. 43-49.

Izmēri:

L-102 cm, W-25 kg.

Atšķirīgās pazīmes:

Pie mutes 4 taustekļi, muguras spuras pēdējais nezarotais stars ar zobiņiem (skat. grunduli un citas līdzīgas zivis). Muguras spurā mazāk staru, bet sānu līnijā vairāk zvīņu nekā karpai.

Bioloģija:

Saldūdens zivs. Mazuļi uzturas baros, bet pieaugušie īpatņi - pa vienam vai nelielos bariņos. Lielākas koncentrācijas veido nārsta laikā un ziemojot. Ziemā mazaktīva. Novērota līdz 34 km tāla migrācija. Pamatbarība - bentoss. Sasniedz 20 gadu vecumu.

Vairošanās:

Dzimumgatavība iestājas 1-9 gadu vecumā, sasniedzot 9-35 cm garumu (l). Auglība 3-155 tūkst. ikru. Nārsto aprīlī-augustā (ūdens t° 10-29°C) no 30 cm līdz 3 m dziļumā. Raksturīgs porciju nārsts 2-3 piegājienos ar 10-20 dienu starplaiku smilšainās, akmeņainās un oļainās vietās. Parasti ar vienu mātīti nārsto vairāki tēviņi. Ikri sākumā pielīp pie substrāta, bet pēc neilga laika nobirst uz grunts, to attīstība ilgst 3-20 dienas (66-120 grāddienas).

Izplatība:

Eiropa. Latvijā populāciju pastāvēšana mūsdienās nav zināma. 1937. gadā uz Rīgas tirgu no Liepājas reida atvests viens eksemplārs. Acīmre- dzot šis pats eksemplārs vēlāk literatūrā attiecināts uz Bārtas lejteci pie Liepājas (1939). Literatūrā attiecināta arī uz Daugavu un Ventas baseinu (1960). Lietuvā un Baltkrievijā sastopama vai-rākās upēs Nemunas baseinā (areāla robeža) un uz rietumiem no tā.

Summary:

Freshwater species. Distributed in Europe. Included in the lists of Latvian fauna since 1930s. One specimen caught near Liepaja in 1937. No populations in Latvia are recorded currently. The northern border of the area is the basin of the Niemen (Lithuania).

Apskati citas sugas: