parastā jūraszīle

Amphibalanus improvisus (Darwin) (syn. Balanus improvisus)

Amphibalanus improvisus (Darwin) attēls

latviski: parastā jūraszīle

angliski: bay barnacle

vāciski:

zviedriski: slät havstulpan

igauniski:

lietuviski: jūrų gilė

krieviski: усоногий рак (балянус)

Apraksts:

Planktona filtrētājs, sēdošs vēžveidīgais ar baltām vai pelēkbaltām koniski sakārtotām kaļķa plātnēm ap sevi, kas pilnīgi sedz ķermeni (čaulas diametrs - līdz 2 cm, augstums: 0,7-2,2 cm). Hermafrodītisks dzīvnieks.

Izplatība:

Mūsdienās izplatība kosmopolītiska. Pastāv viedoklis, ka jūraszīle 19.gs. Baltijas jūrā ievazāta ar kuģiem no Austrālijas. Cits viedoklis ir, ka sugas pamatizcelsmes apgabals ir Z-Amerika, no kurienes tā, piestiprinoties pie kuģu zemūdens daļas, izplatījusies visā pasaulē.
Latvijā sastopama nevienmērīgi visā valsts jūras un līča piekrastē, parasti līdz 4-6 metru dziļumam, kur atrodami sugas piestiprinājumam atbilstoši substrāti.

Dzīves veids:

Ar ļoti plašām pielāgošanās spējām apveltīts vēžveidīgais: spēj dzīvot gan augsta sāļuma ūdenī, gan gandrīz saldūdenī upju deltās jūrās un okeānos, gan mērenā, gan subtropu-tropu klimata joslā.


Kāpuri brīvi peld planktonā, pieaugot 2-5 nedēļās, tad atrod piemērotu substrātu (gan dabiskus, gan iegremdētus priekšmetus, pāļus, konstrukciju zemūdens daļas ostās un pie moliem), uz kura piestiprinās un veido ap sevi kaļķa čaulu no 6 plātnēm. Ar koniski piltuvveidīgās čaulas pēdveidīgo pamatu cieši piestiprinās pie ļoti dažāda substrāta, čaulas virsotni sedz divas aizbīdāmas aizsargājošas plātnes. Pieaugušie īpatņi pārvietoties nespēj, to dzīves veids ir planktona filtrēšana - no čaulas virsotnes daļas izvirza garus krūškāju izaugumus, ar kuriem filtrē straumē garām plūstošo barību: aļģes, atmirušu organismu sīkas daļiņas u.tml. Šie sazarotie kāju izaugumi arī ir pamatā sprogkāju nosaukumam.


Cīņai ar jūraszīli (lai novērstu apauguma veidošanos) izmanto indīgas pretapauguma krāsvielas, ar kurām pārklāj dažādus iegremdējamos priekšmetus un konstrukcijas, tomēr šādu krāsvielu lietojums ir kaitīgs krietni plašākam dažādu jūrā mītošo sīkdzīvnieku skaitam un atstāj nelabvēlīgu iespaidu uz ekosistēmu kopumā.

Summary / Резюме:

Common marine species along the Latvian coastline.
Часто встречающийся морской вид вдоль побережья.

Apskati citas sugas: