Amerikas signālvēzis

Pacifastacus leniusculus (Dana) (syn. Astacus leniusculus)

Pacifastacus leniusculus (Dana) attēls

latviski: Amerikas signālvēzis

angliski: signal crayfish, Pacific crayfish

vāciski: Signalkrebs

zviedriski: signalkräfta

igauniski: signaalvähk

lietuviski: žymėtasis vėžys

krieviski: пятнистый рак

Pacifastacus leniusculus (Dana) karte

Apraksts:

Vidēja lieluma zilgani vai sarkanīgi brūns vēzis (garums 7-13 cm), ar masīvām un strupām spīlēm, labvēlīgos apstākļos signālvēzis spēj sasniegt 17 cm garumu. Ļoti raksturīga pazīme pie spīļu savienojuma pamata ir liels bālgans līdz violets plankums, kāda nav nevienai citai Latvijā sastopamai vēžu sugai un kas labi redzams kā jauniem, tā pieaugušiem īpatņiem. Dzīves ilgums – līdz 16 gadiem, sevišķi labvēlīgos apstākļos – līdz 20 gadiem. Vienā metienā 200-400 ikru, dzimumgatavību sasniedz apmēram 3.gadā.

Izplatība:

Ziemeļamerikas rietumdaļas suga. Ļoti plaši ieviesies citur Z-Amerikā, Eiropā un Japānā.

Latvijā pašlaik nereti visā valstī, dažviet bieži; to uzskata par visbīstamāko invazīvo vēžu sugu, kas būtiski apdraud vietējo vēžu populācijas un izplata vēžu mēri.

Dzīves veids:

Dzīves veida ziņā ieņem līdzīgus biotopus kā platspīļu upesvēzis, bet, tā kā ir noturīgāks pret slimībām un pats tās pārnēsā, signālvēzis ir nopietns konkurents vietējiem vēžiem. Dzīvo upēs, ezeros, drenāžas kanālos, rok alas. Visēdājs.

Summary / Резюме:

Unwelcome invasive species in Latvia, common in some districts. Competitor for habitats with native crayfish species and spreads crayfish plaque. For conservation (e.g. allien species control) purposes and in order to protect native crayfish, intensive collection from the wild in the traps is appreciated accross the country.

Заносной вид в Латвии, в некоторых регионах встречается часто. Вытесняет из естественных местообитаный местные виды рака, а также распространяет раковую чуму. По всей стране широко одобрена ловля пятнистого рака.

Apskati citas sugas: