jūrmalas vijolīte

Viola littoralis Spreng. (syn. Viola tricolor ssp. curtisii (E.Forster) Syme; V. sabulosa (DC.) Boreau p.p.)

Viola littoralis Spreng. attēls

latviski: jūrmalas vijolīte

angliski:

vāciski: Dünen-Stiefmütterchen

zviedriski: klittviol

igauniski: randkannike

lietuviski: pajūrinė našlaitė

krieviski: фиалка прибрежная

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Viola littoralis Spreng. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, sīks vai neliels (ga 10-25 cm) vijolīšu dzimtas lakstaugs. Stublājs kails. Dzinumu apakšējā daļa sakneņveidīga, pāriet ļoti garā, baltā un dziļi smiltī ieaugušā resnā, zarojošā saknenī (daži autori to uzskata par stublāja turpinājumu zem zemes). Vienam augam stublāju parasti daudz, tie pacili, vienkārši vai zaraini. Lapas šauri lancetiskas vai lineāras (ga 2-4 cm, pl 0.15-0.5 cm), kailas, katrā plātnes pusē ar 3-4 zobiņiem, aptaustot šķiet diezgan biezas. Lapu kāti īsi. Pielapes plūksnaini šķeltas. Ziedi trīskrāsaini (violeti - dzelteni - balti) vai divkrāsaini (violeti ar dzeltenu plankumu uz apakšējās vainaglapas), vainaglapas diezgan garas (ga 1-1.5 cm), ziedkāts garš un kails (ga 2-8 cm). Auglis - viencirkņa pogaļa (ga 0.7-0.9 cm) ar 3 vārsnēm. Zied no jūnija vidus līdz augustam.

Izplatība:

Nepietiekami izpētīta suga Baltijas jūras piekrastē. Daži autori to aplūko kā vienu no daudzajām trejkrāsu vijolītes (V. tricolor) pasugām, vēl citi uzskata, ka Latvijā sastopamais taksons ģeogrāfiski vairāk atbilst V. sabulosa p.p., kas dažreiz tiek nodalīta tikai kā trejkrāsu vijolītes varietāte: V. tricolor var. sabulosa DC.

Latvijā reti Rīgas līča un Baltijas jūras piekrastē, galvenokārt uz dienvidiem no Pāvilostas līdz valsts robežai ar Lietuvu.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un izklaidus grupas kāpu smiltājos.

Īpašas norādes:

Ļoti līdzīga trejkrāsu vijolītei (V. tricolor). Atšķirama pēc garā, baltā sakneņa (pazemes stublāja), virszemes stublājs kails (nevis apmatots), stublāja lapas līdz 0.5 cm platas (nevis līdz 1-2 cm platas).

Rare. Only seashore. Solitarily specimens and sparse groups in dunes and coastal sands.

Редко. Только морское побережье. Единичные экземпляры и рыхлые группы в дюнах и на песчаном пляже.

Apskati citas sugas: