Apraksts:
Daudzgadīgs, sīks (ga 5-15 cm) vijolīšu dzimtas lakstaugs. Augs kails, izpleties, no sakneņa atiet viens vai vairāki pacili stublāji. Augam ir tikai stublāja lapas. Lapas olveidīgas (ga 1-4 cm, pl 0.7-2.5 cm). Plātnes gals smails vai strups, mala zobaina, pamats sirdsveidīgs. Pielapes lineāras vai īlenveidīgas (ga 0.5-1.5 cm, pl 0.2-0.4 cm). Ziedi bez smaržas, violeti zili līdz zili (ga 0.7-1.5 cm), pieziedlapas ziedkāta augšdaļā. Irbuļa knābis ar kārpainiem vienšūnas matiņiem. Piesis zaļgans. Kauslapas smailas. Auglis - kaila pogaļa. Zied maijā, jūnijā.
Izplatība:
Eiropā sastopama suga.
Latvijā diezgan bieži visā teritorijā.
Biotopi:
Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas skrajos mežos, krūmājos, mežmalās un pļavās. Raksturīga suga augu sabiedrībās smilšainās graudzāļu - sīkkrūmu pļavās: Cl. Nardo-Callunetea, O. Nardetalia.
Īpašas norādes:
Augam ir tikai stublāja (nevis stublāja un rozetes) lapas. Ļoti līdzīga kalnu vijolītei (V. montana), kam arī ir tikai stublāja lapas. Atšķirama pēc salīdzinoši pacilāka (nevis stāva) stublāja (šī nav droša pazīme), olveidīgas (nevis iegarenas vai iegareni olveidīgas) lapas plātnes formas, īsākām un šaurākām pielapēm (ne ap 2 cm garām un ap 0.5 cm platām), mazākiem ziediem.
Rather common. Solitarily specimens and groups in sparse forests and shrubs, at the forest edges and in meadows.
Довольно часто. Единичные экземпляры и группы в изреженных лесах и кустарниках, по опушкам лесов и на лугах.