lauka veronika

Veronica agrestis L.

Veronica agrestis L. attēls

latviski: lauka veronika

angliski: green Field-speedwell

vāciski: Acker-Ehrenpreis

zviedriski: åkerveronika

igauniski: kesamailane

lietuviski: pūdyminė veronika

krieviski: вероника пашенная

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Veronica agrestis L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, neliels (ga 10-30 cm) cūknātru dzimtas lakstaugs. Stublājs gulošs vai pacils, zarains, zari starveidīgi uz visām pusēm. Stublājs un lapas ar īsiem matiņiem. Lapas apmatojums skrajš. Lapas iegareni olveidīgas (ga 0.7-1.2 cm, pl 0.5-0.8 cm), diezgan sulīgas, mala zobaina, gals strups, pamats ieapaļš vai sekli sirdsveidīgs. Lapas ar īsu kātu, kāta garums parasti nepārsniedz pusi no plātnes garuma. Ziedi pa vienam vai vairākiem augšējo lapu žāklēs. Kauss dalīts 4 iegareni lancetiskās daļās. Ziedi pasīki (vainaga Ø 0.5-0.8 cm), ļoti gaiši, zilganbalti, parasti ar tumšākām, zilām svītrām, vainags nepārsniedz kausu. Putekšņlapas īsākas nekā vainags. Augļu laikā ziedkāts aptuveni lapas garumā, lokveidīgi noliecas uz leju. Pogaļa otrādi sirdsveidīga, ar dziļu jomu, abi cirkņi ļoti izcelti. Pogaļa blīvi gari dziedzermataina, irbuļa palieka diezgan gara (ga 0.1-0.15 cm), aptuveni jomas garumā vai mazliet to pārsniedz. Zied no maija beigām līdz oktobrim.

Izplatība:

Eiropas vidus un dienvidu daļā cēlusies suga, mūsdienās plaši Eirāzijā, ieviesusies citos kontinentos.

Latvijā nereti visā teritorijā.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un grupas tīrumos un atmatās, dārzos, sētos zālājos un dažādās nezālienēs.

Īpašas norādes:

Līdzīga dažām citām veronikām ar gulošu vai pacilu stublāju, visvairāk izskatīgajai (V. polita) un blāvajai (V. opaca) veronikai. Atšķirama pēc salīdzinoši iegarenākas formas lapām, gaiši zilganbalta zieda ar zilām svītrām (nevis zieds gaišāk vai tumšāk zils bez manāma svītrojuma) un gari dziedzermatainas pogaļas (nevis uz pogaļas tikai vienkārši matiņi vai vienkārši matiņi kopā ar tikai dažiem gariem dziedzermatiņiem).

Not rare. Solitarily specimens and groups in fields, on cultivated grasslands, fallow-lands and in various wasty places.

Нередко. Единичные экземпляры и группы на залежах, газонах, полях и в разных сорных местах.

Apskati citas sugas: