pļavas plostbārdis

Tragopogon pratensis L.

Tragopogon pratensis L. attēls
 • pļavas plostbārdis attēls
 • pļavas plostbārdis attēls

latviski: pļavas plostbārdis

angliski: Goat’s-beard

vāciski: Wiesen-Bocksbart

zviedriski: ängshaverrot

igauniski: harilik piimjuur

lietuviski: pievinis pūtelis

krieviski: козлобородник луговой

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Tragopogon pratensis L. karte
 • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
 • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
 • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
 • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
 • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
 • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
 • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
 • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Divgadīgs vai daudzgadīgs, vidējs vai liels (ga 30-100 cm) kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, kails, vienkāršs, zaro maz, zem ziedu kurvīša nav manāmi paplašināts. Lapas lineāras (ga 8-20 cm, pl 0.4-1 cm), stāvas, renesveidīgas un nereti spirāliski sagriezušās. Lapas gals gari nosmailots, mala gluda, pamats pusskaujošs. Zaru galā pa vienam ziedu kurvītim (pl ap 2.5-3 cm). Vīkala lapas parasti 8 (ga 2-3 cm). Mēlziedi dzelteni, malējie aptuveni vīkala lapu garumā. Mēlzieda gals zobains. Pļavas plostbārža ziedi ir atvērušies tikai priekšpusdienā; dienas otrajā pusē tie sakļaujas. Sēkleņi lieli (ga 1.5-2.2 cm), strupi izciļņaini, pēkšņi sašaurināti garā knābī, kas aptuveni sēkleņa pamatdaļas garumā. Matkauss iepelēks, ciets. Zied no jūnija līdz augustam.

Izplatība:

Mainīga izskata suga Eiropas vidusdaļā, dienvidos un austrumos, kā arī Rietumāzijā. Tās ietvaros nodala 3 tuvas pasugas.

Latvijā diezgan bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un grupas pļavās, upju krastu nogāzēs, ceļu un dzelzceļu malās. Raksturīga suga mēreni sausās augsta zelmeņa pļavās: Cl. Molinio-Arrhenatheretea, All. Arrhenatherion elatioris.

Īpašas norādes:

Ļoti līdzīgs ievazātajam austrumu (T. orientalis) plostbārdim (sk. sugas apraksta daļu). No citiem kurvjziežiem diezgan viegli atšķirams pēc stāvām, lineārām un pie pamata pusskaujošām, zaļām lapām. No citas piejūras smiltājos sastopamas plostbārža sugas - pūkainā plostbārža (T. heterospermum) - atšķirams pēc tā, ka augam nekad nav (nevis ir) tīmekļains vai tūbains, pelēcīgs apmatojums. No ievazātā lielā plostbārža (T. major) atšķirams pēc malējiem mēlziediem vismaz vīkallapu garumā (nevis manāmi īsākiem), stublājs zem kurvīša nav manāmi paplašināts (nevis acīm redzami uzpūsts), ziedi salīdzinoši tumšāki.

Rather common. Solitarily specimens and groups on the slopes of riverbanks, in meadows and along railways.

Довольно часто. Единичные экземпляры и группы по береговым склонам рек, на лугах и вдоль железных дорог.

Līdzīgās sugas

 • Tragopogon orientalis L. (austrumu plostbārdis)

  Dažas reizes nezālienēs Latvijā konstatēts austrumu plostbārdis (T. orientalis L.), kas daudzu autoru izpratnē ir tikai pļavas plostbārža pasuga (T. pratensis ssp. orientalis (L.) Čelak.) Eiropas DDA daļā un Rietumāzijā. Grūti nodalāms: pēc salīdzinoši lielākiem, tumšākiem ziediem (izplaukuša kurvīša platums 4-6 cm), kas atvērušies tikai agri no rīta un pēc acīm redzami īsākām nekā malēji ziedi vīkallapām.

Apskati citas sugas: