tīruma naudulis

Thlaspi arvense L.

Thlaspi arvense L. attēls
  • tīruma naudulis attēls
  • tīruma naudulis attēls
  • tīruma naudulis attēls

latviski: tīruma naudulis

angliski: field Penny-cress

vāciski: Acker-Hellerkraut

zviedriski: penningört

igauniski: põld-litterhein

lietuviski: dirvinė čiužutė

krieviski: ярутка полевая

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Thlaspi arvense L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, neliels vai vidējs (ga 20-50 cm) krustziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, kails, nezaro vai ar dažiem īsiem zariem ziedkopas līmenī. Piezemes lapas iegareni olveidīgas, kātainas. Stublāja lapas lancetiskas (ga 2-7 cm, pl 0.3-2 cm), mala sekli un neregulāri zobaina, pamats skaujošs, bultveidīgs. Ziedi garā, pakāpeniski izziedošā ķekarā stublāja galotnē vai zara galā. Kauslapas dzeltenzaļas, vainaglapas baltas (ga 0.2-0.4 cm), divreiz garākas nekā kauslapas. Auglis - sugai ļoti raksturīgs plati ovāls divcirkņu pākstenītis (ga 1-2 cm) ar spārnu (pl 0.3 cm) un jomu galā. Zied no aprīļa līdz oktobrim.

Izplatība:

Visā pasaulē plaši izplatīta nezāle.

Latvijā bieži visā valstī.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas dārzos, labības tīrumos, nezālienēs, atmatās un ceļmalās.

Īpašas norādes:

No citiem iespējami līdzīgiem krustziežiem atšķirams pēc raksturīgā augļa. Bez tam lapas naudulim vienmēr ir veselas (nav dalītu vai šķeltu lapu).

Common. Solitarily specimens and small groups in gardens, fields, on fallow-lands and in wastes.

Часто. Единичные экземпляры и небольшие группы в огородах и посевах, на залежах и в сорных местах.

Līdzīgās sugas

  • Thlaspi perfoliatum L. (skaujlapu naudulis)

    Kopš 2022.g. (adventīva suga pie dzelzceļa Rīgā) Latvijā zināms skaujlapu naudulis Thlaspi perfoliatum L.

    Viengadīgs lakstaugs ar parasti pie pamata zarojošu vai vienkāršu stublāju. Gluda lapas mala ziemeļu populācijās nav raksturīga. Visumā tas līdzīgs bieži sastopamajam tīruma naudulim, bet lapas salīdzinoši izteiktāk skauj stublāju, kas parasti nav garāks par 20 cm. Ziedkopa stublāja galā ķekarā blīvāka, arī augļu laikā kompaktāka. Gaišzaļās kauslapas bieži mēdz būt mazliet iesārti tonētas. Vainags balts, ap 0.2 cm garš, vismaz pusotras reizes garāks nekā kauss. Ieapaļais divcirkņu pākstenītis mazāks (ga 0.4-0.6 cm), otrādi olveidīgs, ar ļoti platu un seklu jomu spārna galā. Sāniski aplūkojot pākstenīti, tā apakšpuse manāmi izliekta. Augļu laikā pākstenīši no augļkopas ass atstāv horizontāli (nevis slīpi vai uzliekti augšup). Kāta garums apmēram augļa garumā vai vairāk. Vidusjūras reģiona izcelsmes suga, kas plaši ieviesusies Eiropā līdz Skandināvijas dienvidiem. Zied aprīļa beigās un maijā. Meklējams dažādās sausās, skrajās nezālienēs.

    Nomenklatūras piezīme. Atkarībā no ģints izpratnes konkrētu autoru interpretācijā, dažādās florās šī suga var būt nosaukta arī kā Noccaea perfoliata (L.) Al-Shehbaz [IPNI rādītājā kopš 2014.g. ģints revīzijas] vai Microthlaspi perfoliatum (L.) F.K.Mey., kas abas līdz šim LV netiek lietotas.

Apskati citas sugas: