parastā virza

Stellaria media (L.) Vill.

Stellaria media (L.) Vill. attēls

latviski: parastā virza

angliski: common Chickweed

vāciski: Vogel-Sternmiere

zviedriski: våtarv

igauniski: vesihein

lietuviski: daržinė žliūgė

krieviski: зведчатка средняя

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Stellaria media (L.) Vill. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, sīks vai neliels (ga 5-30 cm) neļķu dzimtas lakstaugs. Stublājs trausls, gulošs vai pacils, bagātīgi zaro. Stublājam raksturīgs īpatnējs matiņu novietojums: vienā pusē, vienā rindā visā stublāja garumā, ieskaitot zieda kātu. Lapas uz stublāja pretējas, sēdošas un olveidīgas (ga 1.5-2.5 cm, pl 0.6-1.3 cm), apakšējās ar īsu kātu. Plātnes mala gluda, gals smails. Ziedi pa vienam garā kātā lapu žāklēs un zaru galā skrajā dihāzijā. Vainaglapas un kauslapas aptuveni vienāda garuma (ga 0.3-0.5 cm) vai dziļi šķeltās un baltās vainaglapas mazliet īsākas. Kauslapas apmatotas. Auglis - iegarena pogaļa, kas garāka nekā kauss. Pēc noziedēšanas pogaļas kāts nolīkst uz leju, bet, nogatavojoties sēklām, atkal iztaisnojas. Sēklas sīkas, tumšbrūnas. Zied no marta līdz novembrim. Siltās bezsniega ziemās zied pat īslaicīga atkušņa laikā.

Izplatība:

Visā pasaulē plaši izplatīta mainīga izskata suga, kā ietvaros nodala vairākas pasugas.

Latvijā ļoti bieži visā teritorijā.

Biotopi:

No atsevišķiem eksemplāriem līdz blīvās grupās sastopama it visur, kur notiek vai notikusi jebkāda saimnieciskā darbība.

Īpašas norādes:

Līdzīga dažām citām virzām un radzenēm (Cerastium spp.). Nosakot uzmanība jāpievērš stublāja lapu formai, vainaglapu un kauslapu garuma attiecībai un vainaglapu šķēluma dziļumam. Nekļūdīgi atšķirama pēc stublāja matiņu novietojuma visā garumā vienā rindā vienā stublāja pusē (citām sugām šādas pazīmes nav).

Very common. Everywhere in human-influenced habitats.

Повсеместно в биотопах подвергнутых хозяйственному воздействию.

Apskati citas sugas: