lielā ežgalvīte

Sparganium erectum L. s.str. (syn. S. polyedrum (Asch. et Graebn.) Juz.)

Sparganium erectum L. s.str. attēls
  • lielā ežgalvīte attēls
  • lielā ežgalvīte attēls

latviski: lielā ežgalvīte

angliski: branched Bur-reed

vāciski: Ästiger Igelkolben

zviedriski: mörk igelknopp

igauniski: haruline jõgitakjas

lietuviski: šakotasis šiurpis

krieviski: ежеголовник прямой

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Sparganium erectum L. s.str. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, liels (ga 70-150 cm) ežgalvīšu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, ziedkopā zaro. Lapas veselas, lineāras (ga 30-60 cm, pl 1.5-2.5 cm), mala gluda, gals īsi smails vai strups, pamats makstveida, apakšpuse ar acīm redzamu šķautni. Apziedņa lapas biezas, tumšas. Ziedkopā uz zariem apakšdaļā sievišķo, augšdaļā vīrišķo ziedu galviņas. Raksturīgs otrādi piramidāls auglis (ga 0.5-0.8 cm), gala knābis (irbuļa palieka) īss, līks. Sēkla liela, aizņem telpu līdz augļa pašai virsotnei. Zied jūnijā un jūlijā.

Izplatība:

Eirāzijā diezgan plaši izplatīta suga ar cirkumpolāru areālu. Sugas ietvaros S. erectum s.l. parasti nodala 4 pasugas (daži autori tās aplūko kā patstāvīgas sugas): S.e. ssp. erectum, S.e. ssp. microcarpum (Neuman) Domin, S.e. ssp. oocarpum (Čelak.) Domin, S.e. ssp neglectum (Beeby) K.Richt., kā morfoloģiskās atšķirības izpaužas galvenokārt augļa formā. Arī šajā enciklopēdijā Latvijā sastopamās S. erectum s.str., S. microcarpum un S. neglectum Beeby dotas kā atsevišķas sugas. Par lodaugļu ežgalvītes (S. oocarpum (Čelak.) Fritsch) iespējamo sastopamību Latvijā viedokļi ir atšķirīgi. Daži autori šādu sugu nenodala vispār, uzskatot, ka tā ir necilās ežgalvītes (S. neglectum) varietāte ar vēl ieapaļāku augli un īsāku, taisnu irbuļa palieku. Vēl daži autori S. oocarpum uzskata par lielās (S. erectum s.str.) un necilās ežgalvītes (S. neglectum) hibrīdu.

Latvijā reti (S. erectum s.str.) visā teritorijā, biežāk valsts dienvidaustrumos.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas upju un ezeru piekrastes seklūdenī, retāk aizaugošās vecupēs un grāvjos.

Īpašas norādes:

Ļoti līdzīga sīkaugļu (S. microcarpum) un necilajai (S. neglectum) ežgalvītei. Droši atšķirama tikai pēc augļa formas. Lielajai ežgalvītei auglis ir otrādi piramidāls (ne šauri vārpstveidīgs ar iežmaugu apmēram vidusdaļā vai olveidīgs ar taisnu knābi). Bez tam sīkaugļu ežgalvītei uz zariem ziedu galviņu ir salīdzinoši daudz vairāk, un tās ir sīkākas (šo atšķirības pazīmi gan nevar uzskatīt par drošu).

Rare, mostly south-eastern part. Solitarily specimens and small groups on floodplains at lakes and rivers, in ditches. Closely related Sparganium neglectum is also found very rare. The status of S. oocarpum is obscure in Latvia.

Редко, преимущественно юго-восточная часть. Единичные экземпляры и небольшие группы на пойме рек и озер, в канавах. Близкий Sparganium neglectum также очень редко встречается в Латвии. Статус S. oocarpum в стране достоверно не выяснен.

Līdzīgās sugas

  • Sparganium neglectum Beeby (necilā ežgalvīte)

    Ļoti līdzīgā necilā ežgalvīte (S. neglectum Beeby) atrasta liegumā "Randu pļavas" un valsts dienvidaustrumos. Iespējama arī citur. Tās auglis ir mazliet lielāks (ga 0.6-1 cm) nekā lielajai ežgalvītei. Auglis olveidīgs, visplatākais augšdaļā, virsma gluda, bez iežmaugām. Irbuļa palieka (gala knābis) garš un taisns. Citas pazīmes - kā lielajai ežgalvītei.

Apskati citas sugas: