parastā plaukšķene

Silene vulgaris (Moench) Garcke (syn. S. cucubalus Wibel; S. latifolia (Mill.) Britton et Rendle)

Silene vulgaris (Moench) Garcke attēls

latviski: parastā plaukšķene

angliski: bladder Campion

vāciski: Gemeines Leimkraut

zviedriski: smällglim

igauniski: harilik põisrohi

lietuviski: paprastoji naktižiedė

krieviski: смолевка обыкновенная

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Silene vulgaris (Moench) Garcke karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidēja lieluma (ga 15-65 cm) neļķu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, augšdaļā zaro. Viss augs kails. Lapas zilgani zaļas, pacietas, no eliptiskām līdz lancetiskām (ga 3-7 cm, pl 0.8-2 cm), mala gluda, gals smails. Lapas uz stublāja pretēji sēdošas, bet pie pamata rozetveida pušķī - kātainas. Ziedu dihāzijs plašs un skrajš. Ziedi var būt gan divdzimumu, gan viendzimuma. Vainags balts, dziļi šķelts, putekšņlapas tālu pārsniedz stobriņu. Vainadziņa nav. Kauss bāli zaļš, uzpūsts (ga līdz 1.5 cm), ar trīsstūrainiem zobiņiem. Kausam raksturīgas 20 gareniskas dzīslas un tīklveidīgs dzīslojums starp tām. Auglis - stāva, olveidīga un mīksta pogaļa ar 6 trīsstūrainiem zobiņiem. Zied no jūnija līdz augustam.

Izplatība:

Eirāzijā, Ziemeļamerikā un Ziemeļāfrikā plaši izplatīta mainīga izskata suga, kā ietvaros nodala vairākas pasugas.

Latvijā bieži visā teritorijā. Sastopama tikai pasuga S.v. ssp. vulgaris.

Biotopi:

No atsevišķiem eksemplāriem līdz dažāda lieluma grupās pļavās, krūmājos, mežmalās un laucēs, kā arī dažādās nezālienēs.

Īpašas norādes:

Līdzīga citām plaukšķenēm (Silene spp.) un baltajai spulgotnei (Melandrium album). Atšķirama pēc uzpūsta, kaila (nevis stobrveidīga vai apmatota) kausa, augs kails (nevis apmatots).
Skatīt arī ļoti līdzīgo un vienreiz XX gs. uz dzelzceļa konstatēto pazvilu plaukšķeni (S. procumbens), kam arī raksturīgs gaišzaļš, uzpūsts kauss.

Common. Solitarily specimens and groups in meadows, on fallow-lands, at the forest edges and in wasty places.

Часто. Единичные экземпляры и группы на лугах и залежах, по лесным опушкам и в сорных местах.

Līdzīgās sugas

  • Silene procumbens Murray (pazvilu plaukšķene)

    XX gs. sākumā uz dzelzceļiem Rīgā atrastas vēl divas no DA Eiropas un Āzijas ievazātas plaukšķenes: pazvilu (S. procumbens Murray) un ložņu (S. repens Patrin). Pazvilu plaukšķene ir daudzgadīga, visumā līdzīga parastajai plaukšķenei, taču ir sīkāka (ga 15-30 cm) un blīvāk aplapota, lapas lancetiskas (ga 3-7 cm, pl 1.2-1.6 cm). Bieži lapu žāklēs ir lapaini dzinumi. Ziedkopa salīdzinoši mazāk zarota - vienkārt salikts monohāzijs (nevis līdz trīskārt zarots dihāzijs). Kauss gaišzaļš, uzpūsts, ar 20 garendzīslām un tīklveidīgu dzīslojumu starp tām. Vainags balts, ar vainadziņu. Vainaga plātne vesela, galā jomaina (nevis šķelta kā parastajai plaukšķenei). Vainadziņa daļas lineāras, līdz 0.2 cm garas. Pogaļa olveidīga, ar 6 trīsstūrainiem zobiņiem. Zied no jūnija līdz augustam.

  • Silene repens Patrin (ložņu plaukšķene)

    XX gs. sākumā uz dzelzceļiem Rīgā atrastas vēl divas no DA Eiropas un Āzijas ievazātas plaukšķenes: pazvilu (S. procumbens Murray) un ložņu (S. repens Patrin). Izskatā manāmi atšķirīga no citām Latvijā konstatētajām plaukšķenēm ir ložņu plaukšķene (S. repens). Tā ir daudzgadīga (ga 15-60 cm), ar vairākiem pie pamata pārkoksnētiem un diezgan blīvi apmatotiem, visbiežāk paciliem, stublājiem. Arī lancetiskās vai lineārās lapas (ga 2-5 cm, pl 0.2-0.7 cm) apmatotas, apakšējās lapas ziedu laikā jau ir atmirušas. Lapu žāklēs bieži ir lapaini dzinumi. Ziedi divdzimumu, skrajā un mazziedainā dihāzijā ar 1-3 ziediem galā. Kauss pokālveida (ga ap 1 cm), mazliet uzpūsts, ar izcilnām 10 garendzīslām un tik tikko saskatāmu tīklveida dzīslojumu starp tām. Kausa zobiņi pastrupi, olveidīgi. Arī kauss apmatots. Vainags balts, divdaivains. Uz vainaga ir īss vainadziņš ar strupām daļām. Auglis - olveidīga (ga 0.5-0.7 cm) pogaļa ar 6 stāviem zobiņiem. Augļnesis jeb karpofors garš (ap 0.7 cm), īsi apmatots. Zied no jūnija līdz augustam.

Apskati citas sugas: