Jēkaba krustaine

Senecio jacobaea L.

Senecio jacobaea L. attēls

latviski: Jēkaba krustaine

angliski: common Ragwort

vāciski: Jakobs-Greiskraut

zviedru: stånds

igauņu: voolme-ristirohi

lietuviešu: pievinė žilė

krievu: крестовник Якова

Izplatība kartē

Senecio jacobaea L. karte

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Senecio jacobaea L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Divgadīgs vai daudzgadīgs, vidējs līdz liels (ga 30-120 cm) kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Saknenis īss, ar daudzām bārkšsaknēm. Stublājs stāvs, stingrs, rievains, brūnsarkans, klāts ar tīmekļmatiņiem, augšdaļā zaro. Zari stāvi, vairāk vai mazāk piekļauti pie stublāja. Lapas plūksnaini dalītas (ga 2-12 cm, pl 1-5 cm), apakšējās nereti koklesveidīgas, plūksnu mala nekārtni zobaina vai gluda, plūksnas apveids lineārs vai lancetisks. Lapas uz stublāja sēdošas (apakšējās ar kātu), pie pamata ar plūksnainām austiņām. Ziedu kurvīši diezgan lieli (pl 1.5-2 cm), plašā vairogveidīgā ziedkopā stublāja un zaru galā. Ārējā vīkala lapas 1 vai 2. Vīkala lapas 13, zaļas un smailas. Ziedgultne kaila. Ārējie (mēlziedi) ziedi dzelteni (ga 0.8-1.2 cm), to skaits 12-15. Iekšējie ziedi (stobrziedi) zeltaini dzelteni, to skaits 60-80. Auglis - rievains sēklenis. Zied no jūlija līdz septembrim.

Izplatība:

Eiropas un Rietumāzijas suga.

Latvijā nereti visā teritorijā.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un grupas sausās pļavās, upju krastu nogāzēs, atmatās un grants ieguves karjeros. Priekšroku dod kaļķainām un mālainām augsnēm.

Īpašas norādes:

Pēc lapu plūksnojuma un sarkanbrūnā, rievainā stublāja no citām krustainēm diezgan viegli atšķirama suga.

Not rare. Solitarily specimens and groups in dry meadows, on the slopes of riverbanks and in gravel pits. Prefers calcareous and clayey soils.

Нередко. Единичные экземпляры и группы на сухих лугах, по береговым склонам рек, а также в песчано-гравийных каръерах. Предпочитывает известняковые и глинистые почвы.

Apskati citas sugas: