maigais laimiņš

Sedum sexangulare L. (syn. S. boloniense Loisel.)

Sedum sexangulare L. attēls

latviski: maigais laimiņš

angliski: tasteless Stonecrop

vāciski: Milder Mauerpfeffer

zviedriski: kantig fetknopp

igauniski: kuuerealine kukehari

lietuviski: siauralapis šilokas

krieviski: очиток шестирядный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Sedum sexangulare L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, sīks (ga 5-10 cm) biezlapju dzimtas lakstaugs. Stublājs pacils. Augs veido skraju velēnveida audzi. Lapas veselas, sukulentas, cilindriskas (ga 0.4-0.6 cm, pl ap 0.2 cm), ar plēkšņveida piedevu pie pamata. Plātnes mala gluda, gals un pamats strups. Lapas platums visā garumā vienāds. Lapas uz stublāja pamīšus, sēdošas regulārās 6 rindās (šī pazīme labi uztverama skatoties no augšas uz neziedošu stublāju). Lapām maiga vai pliekana garša. Ziedi sēdoši, žuburoņskarā stublāja galotnē. Vainaglapas dzeltenas (ga ap 0.4 cm), aptuveni divreiz garākas nekā kauslapas. Auglis - pieci someņi, katrs ar garu, pavedienveidīgu knābīti. Zied jūlijā un augustā.

Izplatība:

Viduseiropas suga. Skandināvijā to uzskata par ieviestu augu.

Latvijā reti, ziemeļaustrumos ārpus sugas pamatareāla. Latvijā kultūrbēglis. Lielās līdzības ar kodīgo laimiņu (S. acre) dēļ, iespējams, tas nav pietiekami izpētīts.

Biotopi:

Baltijas reģionā sastopams kāpās, sausos priežu mežos, mežmalās un smiltājos. Latvijā atrasts sausā kāpu mežā, kā arī kapsētu apkaimē un uz dzelzceļiem.

Īpašas norādes:

Ļoti līdzīgs bieži sastopamajam kodīgajam laimiņam (S. acre). Atšķirams pēc cilindriskām lapām bez paplašināta pamata, bet ar plēkšņveida piedevu (nevis šauri olveidīgām lapām ar sirdsveidīgu pamatu, bez plēkšņveida piedevas), lapu garša maiga vai pliekana (nevis kodīga), lapas uz stublāja regulārās 6 rindās (nevis lapu novietojums neregulārs).

Rare. Escape from cultivation. Small groups in dry pine forests, at graveyards and on railways.

Редко. Дичает. Небольшие группы в сухих сосновых лесах, по близости кладбищ и на железных дорогах.

Apskati citas sugas: