parastais pabērzs

Rhamnus cathartica L.

Rhamnus cathartica L. attēls

latviski: parastais pabērzs

angliski: Buckthorn

vāciski: Purgier-Kreuzdorn

zviedriski: getapel

igauniski: harilik türnpuu

lietuviski: dygioji šunobelė

krieviski: жестер слабительный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Rhamnus cathartica L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Neliels vai vidējs (ga 1.5-6 m) pabērzu dzimtas krūms. Divmājnieks. Vainags skrajš, zarains. Miza tumši pelēka. Pumpuri zvīņaini. Lapas veselas, uz zariem pretējas vai uz īsvasām pušķos pa 3-5. Lapas plātne olveidīga vai eliptiska (ga 3-5 cm, pl 1.5-3 cm), mala sīkzobaina, gals īsi smails, pamats ķīļveida. Dzīslojums lokveidīgs (ir 2-4 lokveida sāndzīslu pāri). Uz zariem ir strupi ērkšķi. Ziedi pa 10-15 lapu žāklēs, apziednis zaļgans, četrdaļīgs. Putekšņlapu (vīrišķie) un augļlapu (sievišķie) ziedi nodalīti uz dažādiem krūmiem. Vīrišķie ziedi ar 4 putekšņlapām, sievišķie ar četrdaļīgu drīksnu. Vainags īsāks nekā kauss. Putekšņlapas garākas nekā apziednis. Auglis - melns kaulenis (Ø 0.6-0.8 cm) ar 3-4 sēklām. Gatava augļa mīkstums zaļgani brūns. Augļi nogatavojas daudzmaz vienlaicīgi. Zied maijā un jūnija sākumā.

Izplatība:

Plaši Eiropā un Rietumāzijā. Ieviests Ziemeļamerikā.

Latvijā bieži visā valstī.

Biotopi:

Parasti atsevišķi eksemplāri vai nelielas grupas dažādos krūmājos, mežos, īpaši raksturīgs upju ielejās. Raksturīga suga Latvijā diezgan reti sastopamajās sausu upju krastu un pauguru nogāžu krūmāju augu sabiedrībās: Cl. Rhamno-Prunetea.

Īpašas norādes:

Ārstniecības augs. Līdzīgs parastajam krūklim (Frangula alnus). Atšķirams pēc ērkšķainiem zariem, lapu lokveidīga dzīslojuma (nevis plūksnaina), četrdaļīga (nevis piecdaļīga) apziedņa, zvīņainiem pumpuriem un bagātīgā zarojuma, kā arī lapu pretējā vai pušķveida novietojuma uz zariem (ne pamīšus). Ziedi nekad nav divdzimumu.

Common. Solitarily specimens and groups in various forests, shrubs, especially in river valleys.

Часто. Единичные экземпляры и группы в разных лесах, кустарниках, особенно по речным долинам.

Apskati citas sugas: