krokainā cūcene

Rubus plicatus Weihe et Nees

Rubus plicatus Weihe et Nees attēls
  • krokainā cūcene attēls
  • krokainā cūcene attēls

latviski: krokainā cūcene

angliski:

vāciski: Faltblättrige Brombeere

zviedriski: sötbjörnbär

igauniski:

lietuviski: raukšlėtoji avietė

krieviski: ежевика складчатая

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Rubus plicatus Weihe et Nees karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Neliels (ga 1-2 m) rožu dzimtas krūms. Stumbrs stāvs vai galā nolīcis, zaro, bez apsarmes. Dzeloņi tumšpelēki vai pelēkbrūni (ga 0.5-0.8 cm), smaili, taisni vai nolīkuši, pie pamata daudz platāki, pamata daļa gara (ga 0.2-0.4 cm). Lapas piecstaraini vai trīsstaraini saliktas no olveidīgām (ga 4-8 cm, pl 2-6 cm) lapiņām ar nevienādi lielzobainu malu un smailu galu. Apakšējās lapiņas ar īsu kātu vai gandrīz sēdošas. Augšējā (galotnes) lapiņa vislielākā, ar visgarāko kātu. Lapiņu virspuse kaila vai ar skrajiem matiņiem, apakšpuse apmatota. Arī lapu kāti ar spēcīgiem dzeloņiem. Ziedkopas zaru galos, stingras, ķekarveida, augšupvērstas. Kauslapas augļu laikā atstāv. Vainaglapas blāvi iesārtas vai gandrīz baltas (ga ap 1.5 cm), garākas nekā zaļās kauslapas. Auglis - melns, pasīku kauleņu sulīgs kopauglis (ga 1-1.5 cm) bez apsarmes. Zied jūnijā un jūlijā.

Izplatība:

Eiropā sastopama suga. Plašā nozīmē ietilpst ļoti plašajā Rubus fruticosus agg. sugu kompleksā, tomēr tāpat kā melnā cūcene (R. nessensis) visu valstu florās parasti tiek nodalīta kā labi atšķirama, patstāvīga suga.

Latvijā ļoti reti, ziemeļaustrumos no vienlaidu areāla. Atrasta XX gs. sākumā (1909.g.) Rucavas apkaimē. Tika šajā apvidū uzskatīta par izzudušu augu (jauns atradums 2014.g.), lai gan iespējama arī citviet valsts dienvidrietumu vai dienvidu daļā.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri meža ceļa malā. Jaunākais atradums senā atmatā.

Īpašas norādes:

Līdzīga zilganajai kazenei (R. caesius) un, jo īpaši, melnajai cūcenei (R. nessensis). No kazenes atšķirama pēc visbiežāk piecstaraini (nevis trīsstaraini) saliktām lapām, stumbrs un zari bez apsarmes (nevis ar apsarmi), kauleņi melni (nevis zilgani, ar apsarmi).
No nereti visā valstī sastopamās melnās cūcenes atšķirama pēc gariem, spēcīgiem, ar paplašinātu pamatu (nevis tieviem, īlenveidīgiem) dzeloņiem, kauleņi melni (nevis sarkanīgi melni), vainaglapas iesārtas vai baltas (melnajai cūcenei vainaglapas ir tikai baltas).

Ierakstīta Latvijas Sarkanajā grāmatā nulles kategorijā.

Very rare. Vicinity of Rucava (SW Latvia). Solitarily specimens along the forest road have been found in 1909, a new find in 2014 (overgrown fallow).

Редчайший у пос. Руцава (ЮЗ Латвия). Единичные экземпляры найдены в 1909 г. вдоль лесной дороги. Найдена в 2014 г. на заросшей залеже.

Apskati citas sugas: