Apraksts:
Neliels (ga 1-1.6 m) rožu dzimtas krūms. Jaunie dzinumi stāvi vai lokveidīgi noliekušies, zaļi, bez apsarmes, dzeloņi ar sārtu nokrāsu. Stumbrs stāvs vai lokveidīgi noliecies, dzeloņi tumši, īlenveidīgi. Lapas piecstaraini vai septiņstaraini saliktas no olveidīgām (ga 3-10 cm, pl 2-7 cm), abpusēji kailām lapiņām ar smaili zāģzobainu malu un nosmailotu lapas galu. Galotnes lapiņa ar acīm redzami garāku kātu, pamata lapiņas nereti mazliet pārsedzas. Ziedkopas zaru galā; tās stingras, stīvas, ķekarveidīgas un augšupvērstas, kailas. Ziedkopas nesošo zaru lapas var būt trīsstarainas un vienkāršas. Kauslapas augļu laikā atstāv. Vainaglapas baltas (ga 1-1.6 cm), garākas nekā zaļās kauslapas. Auglis - tumši sarkanmelnu, spīdīgu un pasīku kauleņu sulīgs kopauglis, kam nekad nav apsarmes. Zied jūnijā, augļi nogatavojas augustā, septembrī.
Izplatība:
Eiropā (neiekļaujot rietumu un dienvidu daļu) izplatīta suga. Ietilpst R. fruticosus agg. kompleksā, kā ietvaros nodalīts ļoti daudz (simtos) sīksugu. Tās veidojušās hibridizācijas un vairošanās bez dzimumapaugļošanās rezultātā.
Latvijā nereti visā teritorijā.
Biotopi:
Nelielas grupas sausos mežos un mežmalās, krūmājos, ceļu un dzelzceļu malās, kā arī upju krastu nogāzēs.
Īpašas norādes:
Pārtikas augs. Nedaudz līdzīga zilganajai kazenei (R. caesius), ļoti līdzīga krokainajai cūcenei (R. plicatus). No kazenes atšķirama pēc visbiežāk piecstaraini (ne trīsstaraini) saliktām lapām, stumbrs un zari bez apsarmes (nevis ar zilganu apsarmi), kauleņi tumši sarkanmelni, spīdīgi (nevis zilgani, ar apsarmi).
No krokainās cūcenes (tikai DDR daļā, Latvijā ļoti rets augs, tiek uzskatīta par izzudušu) atšķirama pēc sīkiem, īlenveidīgiem (ne gariem, spēcīgiem, ar paplašinātu pamatu) dzeloņiem, kauleņi sarkanīgi melni (nevis melni), vainaglapas baltas (nevis blāvi iesārtas).
Not rare. Groups at the forest edges, on roadsides, the slopes of riverbanks and along railway lines.
Нередко. Группы по лесным опушкам и обочинам дорог, на береговых склонах рек и вдоль железнодорожных насыпей.