pelēkzilā roze

Rosa caesia Sm.

Rosa caesia Sm. attēls

latviski: pelēkzilā roze

angliski: hairy Dog-rose

vāciski: Lederblättrige Rose

zviedriski: hårig nyponros

igauniski:

lietuviski:

krieviski:

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Rosa caesia Sm. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Vidēji liels (ga 1.5-2 m) rožu dzimtas krūms. Pieder rožu grupai, kam kauslapas ar sānu piedevām, lapas abpusēji apmatotas, dziedzeru uz lapām un zieda daļām parasti nav (pelēkzilā roze ir izņēmums; tai ir dziedzeri). Krūms stāvs, zari un jaunie dzinumi atstāv vai lokveidīgi nolīkst. Miza brūna. Dzeloņi uz stumbra gaišpelēki, tievi, noliekti, ar platu pamatu. Pielapes platas. Lapas nepāra plūksnaini saliktas no 5 (reti 7 vai 9) plati ovālām vai eliptiskām lapiņām (ga 2-4 cm, pl 1-2.5 cm). Lapiņas stīvas, pelēcīgi zilganzaļas, bez spīduma, mala asi divkārtzāģzobaina, zobiņu galos dziedzeri. Plātnes pamats ieapaļš vai ķīļveidīgs, uz lapas kāta stāvi dziedzeri. Arī uz lapas plātnes apakšpuses un pielapēm ir dziedzeri. Ziedi zaru galos pa vienam vai, retāk, kopā pa 2-4. Ziedkāts apmēram augļa garumā. Kauslapas ar sānu piedevām. Kauslapas pēc ziedēšanas stāvas vai atstāv, vismaz daļēji saglabājas pie gatava augļa. Zieda pl 3-6.5 cm. Vainaglapas koši sārtas. Auglis - riekstiņu kopauglis ar sulīgu augļsedzi - iegareni apaļš (ga 1.5-2.5 cm), gatavs oranži sarkans. Zied jūnijā un jūlijā.

Izplatība:

Izplatības kartēs pelēkzilo rozi parasti iekļauj ādlapainās rozes sastāvā, kas ir Eiropas vidus un rietumu daļas suga un austrumdaļā tās izplatība sniedzas līdz Baltijas valstu vidienei un Ukrainai. Pelēkzilā roze (šaurā izpratnē) ir daudz retāka, arī Rietumeiropas suga, Baltijas valstīs zināma tikai Latvijā.

Latvijā ļoti reti, sastopama nelielā apvidū valsts rietumdaļā.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas upju krastos, parku malās, ceļu un tīrumu malās.

Īpašas norādes:

Pelēkzilā, ādlapainā un Ceseļska roze savstarpēji ir ļoti līdzīgas (sk. sugas aprakstu). No citām rozēm ar apmatotām lapām un kauslapām ar sānu piedevām atšķiramas pēc tā, ka uz lapām un zieda daļām nav dziedzeru (izņēmums - pelēkzilā roze). Kauslapas vismaz daļēji saglabājas pie gatava augļa (nevis nobirst).

Ādlapainā un Ceseļska roze ierakstīta Latvijas Sarkanajā grāmatā 3.kategorijā.

Very rare. Small area in the western part only. Solitarily specimens and small groups on riverbanks, roadsides, at parks and fields. Two closely related native roses are rare: Rosa coriifolia, only western part; Rosa ciesielskii, mostly eastern and central part. However, re-evaluation of R.ciesielskii herbarium suggests (2023) this species is not found in Latvia and all the collected material, in fact, mostly corresponds to R.x subcollina.

Очень редко. На небольшой территории в западной Латвии. Единичные экземпляры и малочисленные группы по берегам рек, обочинам дорог и полей, у парков. Два близких местных вида роз встречаются редко: Rosa coriifolia – только западная часть; Rosa ciesielskii – преимущественно центральная и восточная часть. Однако, в результате пересмотра гербариев сделан вывод (2023), что R.ciesielskii в Латвии не встречается, а ранее собранный материал преимущественно соответствует внешне похожему гибриду Rosa x subcollina.

Līdzīgās sugas

  • Rosa coriifolia Fr. (ādlapainā roze)

    Izskatā ļoti līdzīga ir ādlapainā roze (R. coriifolia Fr.), kā ietvaros bieži iekļauj pelēkzilo rozi, to nenodalot kā patstāvīgu sugu, bet tikai kā ādlapainās rozes pasugu, un Ceseļska roze (R. ciesielskii Błocki). Ādlapainā roze atšķiras pēc vienkārt vai divkārt zāģzobainas lapas malas bez dziedzeriem zobiņu galos. Dziedzeru parasti nav arī lapas apakšpusē. Lapas spilgti zaļas, zobiņi lapas malā plati un strupi. Jauno zaru miza purpursārta, dzeloņi izliekti, ar platu pamatu. Latvijā sastopama reti, tikai valsts rietumdaļā.

  • Rosa ciesielskii Błocki (Ceseļska roze)

    Ceseļska rozei lapas pelēkzaļas, lapu zobojums ass. Zari stāvi, jauno zaru miza pelēkzaļa. Dzeloņi mazliet izliekti, pamats šaurs. Lapas mala bez dziedzeriem zobiņu galos. Dziedzeru parasti nav arī lapas apakšpusē. Sastopama reti, taču pārsvarā valsts vidus, ziemeļu un austrumu daļā.

    PIEZĪME. Herbāriju materiāla pārvērtēšanas un agrāko atradņu inventarizācijas rezultātā, kā arī salīdzinot ievāktos paraugus ar sugas tipu no Rietumukrainas, secināts (2023), ka Ceseļska roze Latvijā un Baltijā nav sastopama. Daļa kā R.ciesielskii noteiktā materiāla faktiski atbilst ļoti līdzīgajai hibridogēnajai Rosa x subcollina (Christ) Dalla Torre & Sarnth. (syn. R.caesia Sm. x R.corymbifera Borkh.), kas nereti sastopama Latvijā un kaimiņvalstīs Ziemeļeiropā un ir naturalizējusies, izsenis kultivēta suga.

    EN. However, re-evaluation of R.ciesielskii herbarium suggests (2023) this species is not found in Latvia and all the collected material, in fact, mostly corresponds to R.x subcollina.

    RU. Однако, в результате пересмотра гербариев сделан вывод (2023), что R.ciesielskii в Латвии не встречается, а ранее собранный материал преимущественно соответствует внешне похожему гибриду Rosa x subcollina.

Apskati citas sugas: