meža silpurene

Pulsatilla patens (L.) Mill.

Pulsatilla patens (L.) Mill. attēls

latviski: meža silpurene

angliski: spreading Pasqueflower

vāciski: Finger-Küchenschelle

zviedriski: nipsippa

igauniski: palu-karukell

lietuviski: vėjalandė šilagėlė

krieviski: прострел раскрытый

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Pulsatilla patens (L.) Mill. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, neliels (ga 10-30 cm) gundegu dzimtas lakstaugs. Viss augs blīvi mīksti apmatots. Stublājs un lapas izskatās tūbaini. Stublāja augšlapas šķeltas lineārās plūksnās. Piezemes lapas kātainas (ga 7-12 cm, pl 4-7 cm), trīsstaraini vai piecstaraini dalītas. Ziedi stāvi vai gandrīz stāvi, lieli (ga 3-5 cm), tumšāk vai gaišāk violeti, apziedņa lapas sešas, ārpusē apmatotas. Zied pirms piezemes lapu plaukšanas. Augam izziedot, stublājs pagarinās, un ziedkopa ar augļiem ir stāva. Irbulis pie riekstiņa garš, apmatots, paliekošs. Zied aprīļa beigās un maija sākumā.

Izplatība:

Plaša areāla suga Austrumeiropā un Sibīrijā.

Latvijā diezgan reti, sasniedz areāla rietumu robežu. Izplatība samazinās virzienā no valsts austrumiem uz rietumiem. Piejūras zemienes Kurzemes daļā nav sastopama.

Biotopi:

Parasti nelielas grupas priežu silos un sausos pakalnos uz karbonātaugsnēm. Būdama košs un krāšņs pavasara augs, nesaudzīgi tiek izplūkta, īpaši lielo pilsētu tuvumā. Šā iemesla dēļ gandrīz pilnīgi izzudusi Rīgas un Jūrmalas apkaimē, kur plašās teritorijās atrodami sugas ekoloģiskajām prasībām atbilstoši biotopi.

Īpašas norādes:

Dekoratīvs augs.

Ierakstīta Baltijas jūras reģiona valstu Sarkanajā grāmatā un Latvijas Sarkanajā grāmatā komerciāli apdraudēto sugu kategorijā.

Rather rare: distribution increases from west towards east. Groups in dry pine forests and on hillslopes in carbonatic soils.

Довольно редко: распространение возрастает от запада на восток. Группы в сухих сосновых лесах и по склонам холмов на карбонатной почве.

Līdzīgās sugas

  • Pulsatilla teklae Zāmelis (Tekles silpurene)

    Daži autori no meža silpurenes nodala pasugu P.p. ssp. teklae (Zāmelis) Zāmelis vai to aplūko kā patstāvīgu sugu - Tekles silpureni (P. teklae Zāmelis) -, kas atšķiras ar ļoti šaurām un garām augšlapu plūksnām un salīdzinoši tumšākiem, violetiem (pat melnpelēki violetiem) ziediem. Nereti piezemes lapu plūksnas kātainas. Tekles silpurene konstatēta ļoti reti valsts dienvidaustrumu daļā.

Apskati citas sugas: