taisnais retējs

Potentilla recta L.

Potentilla recta L. attēls
  • taisnais retējs attēls
  • taisnais retējs attēls

latviski: taisnais retējs

angliski: sulphur Cinquefoil

vāciski: Aufrechtes Fingerkraut

zviedriski: styv fingerört

igauniski: püstmaran

lietuviski: stačioji sidabražolė

krieviski: лапчатка прямая

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Potentilla recta L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidēja lieluma (ga 20-70 cm) rožu dzimtas lakstaugs. Saknenis resns, klāts ar zvīņainām lapu paliekām. Stublājs stāvs, augšdaļā zaro, tāpat kā ziedu un lapu kāts apmatots ar gariem mīkstiem un īsiem atstāvošiem matiņiem. Lapas uz stublāja pamīšus, piezemes lapas un stublāja apakšdaļā garkātainas, augšējās gandrīz sēdošas. Lapas no trīs līdz septiņlapiņu staraini saliktas, abas plātnes puses vienādas, skarbmatainas. Lapiņas plati lancetiskas (ga 3-10 cm, pl 0.8-3 cm), vidējā lapiņa lielāka nekā malējās. Plātnes mala zāģzobaina, gals smails, apakšpusē labi saskatāms dzīslojums. Pielapes nelielas, no olveidīgām līdz lancetiskām, ar zobainu malu. Ziedi skrajā, nedaudz vairogam līdzīgā ziedkopā stublāja galotnē. Zieds liels (Ø ap 2.5 cm). Vainaglapas un kauslapas pa 5. Ārkausa lapiņas (arī 5) un kauslapas apmatotas, nedaudz īsākas nekā vainaglapas. Vainaglapas dzeltenas, otrādi olveidīgas, gals jomains. Auglis - riekstiņu kopauglis. Zied no jūnija līdz augustam.

Izplatība:

Mainīga izskata suga Eirāzijā, diezgan plaši ieviesusies ārpus pamatareāla daudzviet Eiropā un Ziemeļamerikā.

Latvijā ļoti rets adventīvs augs.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri sausās nezālienēs un gar dzelzceļiem.

Īpašas norādes:

Līdzīgs dažiem citiem retējiem ar stāvu stublāju: vidējam (P. intermedia), Heidenreiha (P. heidenreichii), Norvēģijas (P. norvegica), mazāk - sudraba (P. argentea) retējam. No sudraba retēja atšķirams pēc abpusēji zaļas lapas (nevis apakšpuse blāva, tūbaina). Atšķirībā no Norvēģijas retēja tikai augšējās lapiņas trīslapiņu, bet pārējās 5-7 lapiņu saliktas (nevis visas trīslapiņu saliktas no diezgan platām lapiņām; tajā skaitā augšējām lapām ir ļoti lielas pielapes). No vidējā un Heidenreiha retēja atšķirams pēc stublāja ar gariem, mīkstiem matiņiem (nevis īsiem, nedaudz piegulošiem), stublājs zaļš (ne sarkanbrūns), ziedi un to vainaglapas lielākas (ne sīkas, paskrajas, aptuveni kauslapu garumā).

Very rare. Adventive. Solitarily specimens in dry wastes and along railways.

Очень редко. Заносной. Единичные экземпляры в сухих сорных местах и вдоль железных дорог.

Apskati citas sugas: