briežsakņu (Elzasas) brūnkāte

Orobanche alsatica Kirschl. (incl. O. libanotidis Rupr.; syn. O. bartlingii Griseb.)

Orobanche alsatica Kirschl. attēls
  • briežsakņu (Elzasas) brūnkāte attēls
  • briežsakņu (Elzasas) brūnkāte attēls

latviski: briežsakņu (Elzasas) brūnkāte

angliski:

vāciski: Hirschwurz-Sommerwurz

zviedru:

igauņu: elsassi soomukas

lietuviešu: aukštoji džioveklė

krievu: заразиха порезниковая (эльзасская)

Izplatība kartē

Orobanche alsatica Kirschl. karte

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Orobanche alsatica Kirschl. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, bet tikai vienreiz ziedošs vidēja lieluma (ga 25-60 cm) brūnkāšu dzimtas lakstaugs. Bezhlorofila parazītaugs. Stublājs stāvs, sulīgs, blīvi klāts ar dziedzermatiņiem, pie pamata tikai mazliet paresnināts. Viss augs iesārti brūns. Lapas uz stublāja plēkšņveidīgas. Ziedkopa vidēji blīva vai skraja. Pie katra zieda smaila seglapa, gals nereti tumšāk brūns. Vainags divlūpains (ga 1.4-2.5 cm), dzeltenbrūns, augšlūpa tumšāka, parasti ar gaišvioletu tonējumu. Augšlūpas mugura vienmērīgi liekta vai vidū taisna un ar liekumu pie pamata un galā. Drīksna dzeltenīga. Auglis - iegarena pogaļa. Zied jūlijā un augustā.

Izplatība:

Centrālajā un austrumu Eiropā, kā arī Rietumāzijā uz čemurziežu dzimtas (Umbelliferae) sugām izplatīts augs. Izplatība ļoti salveidīga. Visā areālā konstatētas tikai savrupas, savstarpēji attālas populācijas. Sugas ietvaros nereti tiek nodalītas atsevišķas pasugas vai tuvas sugas atkarībā no saimniekauga. Morfoloģiskās atšķirības ir ļoti mazas. Daudzi autori Elzasas brūnkāti (O. alsatica) nenodala no briežsakņu brūnkātes (O. libanotidis, syn. O. bartlingii) vai briežsakņu brūnkāti aplūko kā Elzasas brūnkātes pasugu: O. alsatica ssp. libanotidis (Rupr.) Tzvelev.

Latvija atrodas sugas disjunktā (pārtrauktā) areāla ZR malā. Vienīgo reizi suga konstatēta uz meža zirdzenes (Angelica sylvestris) 1875.g. pie Salaspils. Latvijai tuvākās zināmās sugas mūsdienu atradnes ir Igaunijā, Endlas un Rakveres tuvumā.

Biotopi:

Sausas pļavas ar čemurziežu dzimtas sugām, galvenokārt: briežsakni (Seseli libanotis), kalnu rūgtdilli (Peucedanum oreoselinum) un meža zirdzeni (Angelica sylvestris).

Īpašas norādes:

Nosakot sugu (nesajaukt ar līdzīgās vietās - sausās pļavās - augošo lielo brūnkāti (O. elatior)), būtiski ir konstatēt pareizo saimniekaugu. Lielajai brūnkātei tās ir dzelzenes (Latvijā - Centaurea scabiosa).

Very likely, extinct. Possible in dry meadows with Seseli libanotis and other Umbelliferae. Found once in 1875 in central Latvia.

Вероятно, исчезнувший вид. Возможна на сухих лугах на порезнике промежуточном или других зонтичных. Найдена однажды в 1875 году в центральной Латвии.

Apskati citas sugas: