sīkziedu amzinkija

Amsinckia micrantha Suksd.

Amsinckia micrantha Suksd. attēls

latviski: sīkziedu amzinkija

angliski: common Fiddleneck

vāciski:

zviedriski: gullört

igauniski: väike karusilm

lietuviski: smulkiažiedė amsinkija

krieviski: амзинкия мелкоцветковая

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Amsinckia micrantha Suksd. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, sīks vai vidējs (ga 10-50 cm) skarblapju dzimtas lakstaugs. Viss augs blīvi cietmatains. Stublājs stāvs vai pacils, zaro maz. Lapas no šauri lancetiskām līdz iegarenām (ga 2-7 cm, pl 0.3-2.5 cm). Lapas uz stublāja sēdošas vai apakšdaļā īskātainas. Ziedi stublāja galotnē lapu žāklēs. Ziedkopai izziedot, paliek iespaids, ka ziedi ir lapu žāklēs jau no stublāja vidus vai augšējās trešdaļas. Kauss gandrīz līdz pamatam dalīts 5 šauri lancetiskās un smailās daļās (ziedu laikā ga 0.3-0.5 cm, augļu laikā ga 0.5-0.8 cm). Vainags (pl 0.3-0.5 cm) dzeltens, bez matiņiem vai vainadziņa. Putekšņlapas un auglenīca ieslēgta stobriņā, nav redzama ārpus vainaga. Auglis - šķautņains, olveidīgs riekstiņš ar raupju virsmu (ga 0.15-0.3 cm) skaldauglī. Zied no maija beigām līdz augustam.

Izplatība:

Ziemeļamerikas suga kontinenta ZR daļā. Ģintī aptuveni 50 sugas, kas visas izplatītas Amerikas mērenā klimata joslā. Eiropā rets, tomēr pēdējā laikā regulāri sastopams adventīvs augs.

Latvijā ļoti reti. Adventīvs augs.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri uz dzelzceļiem.

Īpašas norādes:

Vienīgā skarblapju suga Latvijā ar dzelteniem ziediem. Noziedējusi varētu šķist līdzīga dažām citām dzimtas sugām, tomēr arī tad viegli atšķirama pēc šķautņainiem, olveidīgiem riekstiņiem ar raupju virsmu (nevis riekstiņi apmatoti vai ar ragveidīgiem izaugumiem, vai auglis kātains). Cita Eiropā ievazātā amzinkija, kas Latvijā pagaidām nav atrasta, bet šur tur sastopama kaimiņvalstīs, ir ļoti līdzīgā A. lycopsoides (Lehm.) Lehm., kas atšķirama pēc augļu laikā garāka kausa (ga 0.7-1.2 cm), platāka vainaga (pl 0.5-0.8 cm), ziedu krāsa salīdzinoši spilgtāk dzeltena, bet vainaga rīklītē ir matiņi. Tā kā A. lycopsoides Eiropā tiek ievazāta salīdzinoši biežāk nekā A. micrantha, atrodot amzinkiju, vēlams rūpīgi pārbaudīt minētās abu sugu atšķirības pazīmes.

Very rare. Casual. Solitarily specimens on railways.

Редчайший. Заносной. Единичные экземпляры на железных дорогах.

Apskati citas sugas: