daudzgadīgā kaņepene

Mercurialis perennis L.

Mercurialis perennis L. attēls
  • daudzgadīgā kaņepene attēls
  • daudzgadīgā kaņepene attēls

latviski: daudzgadīgā kaņepene

angliski: dog’s Mercury

vāciski: Ausdauerndes Bingelkraut

zviedriski: skogsbingel

igauniski: püsik-seljarohi

lietuviski: daugiametis laiškenis

krieviski: пролесник многолетний

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Mercurialis perennis L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidēja lieluma (ga 15-40 cm) eiforbiju dzimtas lakstaugs. Divmājnieks. Augam ir ložņājošs saknenis. Stublājs stāvs, apaļš, bez piensulas, nezaro, augšdaļā klāts ar skrajiem matiņiem vai kails. Lapas veselas, pretējas, ar īsu kātu, iegareni olveidīgas līdz eliptiskas (ga 3-10 cm, pl 1.5-4 cm), sakopotas stublāja augšdaļā. Plātne kaila, mala skropstaini zobaina, pamats ieapaļš, gals smails. Pielapes sīkas, plēvjainas. Ziediem vainaglapu nav. Vīrišķo ziedu ķekari skraji, stāvos vārpveida ķekaros augšējo lapu žāklēs. Katrs vīrišķais zieds sastāv no 3 kailām, olveidīgām kauslapām ar nosmailotu galu un 10 putekšņlapām. Sievišķie ziedi ar kātiņu, sakopoti pa 1-4 īsās skarveida ziedkopās, arī šiem ziediem kauslapas 3. Auglis - ieapaļa, cietmataina divcirkņu pogaļa. Zied aprīlī, maijā. Agri pavasarī ziedošs augs, taču, atšķirībā no vairākām citām pavasarī ziedošām sugām, virszemes daļa vasaras otrajā pusē saglabājas un neatmirst.

Izplatība:

Eiropas suga.

Latvijā diezgan bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Parasti veido blīvas grupas vai audzes platlapju un jauktos mežos un krūmājos. Viena no raksturīgām Eiropas platlapju mežu klases (Cl. Querco-Fagetea) augu sabiedrību sugām.

Īpašas norādes:

Līdzīga vasaras kaņepenei (M. annua), kas ir ļoti rets adventīvs (ievazāts) augs. Atšķirama pēc vienkārša (ne zaraina) stublāja, sievišķie ziedi ar kātu (nevis sēdoši), augs veido ložņājošus sakneņus.

Rather common. Usually dense groups and growths in fertile deciduous and mixed forests and shrubs.

Довольно часто. Обычно плотные группы и заросли в лиственных и смешанных лесах на плодородной почве, а также в кустарниках.

Apskati citas sugas: