Apraksts:
Daudzgadīgs, vidēja lieluma (ga 15-40 cm) eiforbiju dzimtas lakstaugs. Divmājnieks. Augam ir ložņājošs saknenis. Stublājs stāvs, apaļš, bez piensulas, nezaro, augšdaļā klāts ar skrajiem matiņiem vai kails. Lapas veselas, pretējas, ar īsu kātu, iegareni olveidīgas līdz eliptiskas (ga 3-10 cm, pl 1.5-4 cm), sakopotas stublāja augšdaļā. Plātne kaila, mala skropstaini zobaina, pamats ieapaļš, gals smails. Pielapes sīkas, plēvjainas. Ziediem vainaglapu nav. Vīrišķo ziedu ķekari skraji, stāvos vārpveida ķekaros augšējo lapu žāklēs. Katrs vīrišķais zieds sastāv no 3 kailām, olveidīgām kauslapām ar nosmailotu galu un 10 putekšņlapām. Sievišķie ziedi ar kātiņu, sakopoti pa 1-4 īsās skarveida ziedkopās, arī šiem ziediem kauslapas 3. Auglis - ieapaļa, cietmataina divcirkņu pogaļa. Zied aprīlī, maijā. Agri pavasarī ziedošs augs, taču, atšķirībā no vairākām citām pavasarī ziedošām sugām, virszemes daļa vasaras otrajā pusē saglabājas un neatmirst.
Izplatība:
Eiropas suga.
Latvijā diezgan bieži visā teritorijā.
Biotopi:
Parasti veido blīvas grupas vai audzes platlapju un jauktos mežos un krūmājos. Viena no raksturīgām Eiropas platlapju mežu klases (Cl. Querco-Fagetea) augu sabiedrību sugām.
Īpašas norādes:
Līdzīga vasaras kaņepenei (M. annua), kas ir ļoti rets adventīvs (ievazāts) augs. Atšķirama pēc vienkārša (ne zaraina) stublāja, sievišķie ziedi ar kātu (nevis sēdoši), augs veido ložņājošus sakneņus.
Rather common. Usually dense groups and growths in fertile deciduous and mixed forests and shrubs.
Довольно часто. Обычно плотные группы и заросли в лиственных и смешанных лесах на плодородной почве, а также в кустарниках.