staltā mētra

Mentha x gentilis L. (syn. M. arvensis L. x M. spicata L.)

Mentha x gentilis L. attēls

latviski: staltā mētra

angliski: bushy Mint

vāciski: Edel-Minze

zviedriski: ädelmynta

igauniski: väärismünt

lietuviski: kilnioji mėta

krieviski: мята родственная

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Mentha x gentilis L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidēja lieluma (ga 30-60 cm) lūpziežu dzimtas lakstaugs. Augs ar raksturīgu mētru smaržu. Stublājs stāvs, zaro, apmatots. Lapas olveidīgas vai plati lancetiskas (ga 3-8 cm, pl 1.5-4 cm), mala lielzobaina, gals smails, pamats strups, kāts īss. Ziedi pušķos lapu žāklēs sākot no stublāja vidusdaļas. Kauss zvanveidīgs (ga 0.2-0.3 cm), apmatots ar gariem matiņiem, šķelts aptuveni līdz trešdaļai, kausa zobiņi gari nosmailoti, labi redzams dzīslojums. Vainags gaiši sārti violets (ga 0.4-0.7 cm), kails. Putekšņlapas nepārsniedz vainaga apmali, irbulis ar drīksnu tālu pārsniedz vainagu. Zied no jūnija beigām līdz augustam.

Izplatība:

Krustošanas rezultātā no tīruma mētras (M. arvensis) un krūzmētras (M. spicata) veidojusies suga. Audzē kultūrā, vietām pārgājusi savvaļā. Ziemeļeiropā sastopama diezgan reti un nevienmērīgi.

Latvijā reti audzē dārzos un reti sastop savvaļā kā dārzbēgli.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un grupas nezālienēs dārzu tuvumā, ceļmalās un izgāztuvēs.

Īpašas norādes:

Līdzīga citām mētrām ar ziedu pušķiem lapu žāklēs, bet bez galotnes vārpveida ziedkopas: tīruma mētrai (M. arvensis) un mieturu mētrai (M. x verticillata). Atšķirama pēc kausa apmatojuma ar gariem (nevis īsiem) matiņiem, vainags kails (nevis apmatots), putekšņlapas nepārsniedz (nevis pārsniedz) vainaga apmali, irbulis ar drīksnu tālu (nevis mazliet) pārsniedz vainagu.

Rare. Garden escape. Solitarily specimens and groups in wasty places, on roadsides.

Редко. Дичает. Единичные экземпляры и группы в сорных местах и по обочинам дорог.

Līdzīgās sugas

  • Mentha spicata L. (krūzmētra)

    Latvijā nereti kultivē arī krūzmētru (Mentha spicata L.) un garlapu mētru (Mentha longifolia (L.) Huds., syn. M. sylvestris L.), kas nezālienēs stādījumu apkaimē dažreiz tiek atrastas savvaļā. Abas šīs sugas ir ar ziediem diezgan garās, cilindriskās vārpveida ziedkopās stublāja un zaru galā, tām piemīt raksturīgā mētru smarža. Krūzmētra (M. spicata) atšķirībā no citām mētrām ir kails augs (apmatojuma nav ne uz lapām, ne stublāja, ne zieda daļām). Ļoti reti mēdz būt eksemplāri ar skraji pūkainu lapas apakšpusi. Daudzgadīgs augs (ga 20-50 cm) ar gandrīz sēdošām, plati lancetiskām (ga 2-6 cm, pl 1-3.5 cm) lapām. Plātnes mala cirtaina vai attāli zobaina. Zieda putekšņlapas un auglenīca vienāda garuma, manāmi pārsniedz vainagu.

  • Mentha longifolia (L.) Huds. (garlapu mētra)

    Garlapu mētra (M. longifolia) ir daudzgadīgs lakstaugs ar stāvu, lejasdaļā skrajāk, bet augšdaļā blīvi apmatotu stublāju (ga 30-90 cm). Lapas gandrīz sēdošas, platāk vai šaurāk lancetiskas (ga 4-10, pl 1-3 cm), gals smails, plātnes mala lielzobaina. Plātnes virspuse pieguloši skraji apmatota, apakšpuse blīvi tūbaina. Zieda kauss un vainags ārpusē ar matiņiem. Putekšņlapas un auglenīca vienāda garuma, manāmi pārsniedz vainagu. Riekstiņi skaldauglī tumšbrūni.

Apskati citas sugas: