nokarenā pūķgalve

Dracocephalum nutans L.

Dracocephalum nutans L. attēls

latviski: nokarenā pūķgalve

angliski:

vāciski:

zviedriski: liten drakblomma

igauniski:

lietuviski:

krieviski: змееголовник поникший

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Dracocephalum nutans L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, neliels vai vidējs (ga 15-60 cm) lūpziežu dzimtas lakstaugs. Stublāji pa vienam vai vairāki, vienkārši vai zaraini, īsi apmatoti, pacili. Piezemes lapas un apakšējās stublāja lapas ar kātu, kāts apmatots, garāks nekā lapas plātne. Lapas olveidīgas (ga 1.5-4 cm, pl 1-3 cm), pamats sirdsveidīgs, gals strups, lapas kailas, mala strupi zobaina. Augšējās lapas sēdošas, šauras. Ziedi ķekaros stublāja un zaru galā. Seglapas veselas, eliptiskas. Kauss (ga 0.6-0.8 cm) klāts ar atstāvošiem matiņiem, bieži ar violetu nokrāsu, neizteikti divlūpains, zobiņi vienāda izmēra, atskaitot augšlūpas vidējo zobiņu, kas 2-3 reizes garāks un galā akotveidīgi nosmailots. Vainags zili violets (ga 1.7-2.5 cm), 2-4 reizes garāks nekā kauss. Riekstiņi skaldauglī tumši, olveida (ga ap 1.5 mm, pl ap 0.8 mm). Zied jūnijā un jūlijā.

Izplatība:

Eiropas dienvidu un dienvidaustrumu daļā un Āzijā sastopama suga. Morfoloģiski ļoti tuva mārsila pūķgalvei (D. thymiflorum).

Latvijā ļoti rets ievazāts (adventīvs) augs.

Biotopi:

Neliela grupa atrasta uz dzelzceļa.

Īpašas norādes:

Ļoti līdzīga uz dzelzceļiem biežāk sastopamajai mārsila pūķgalvei. Atšķirama pēc tā, ka ir daudzgadīga (nevis viengadīga), zieda vainags 2-4 reizes garāks (nevis tikai mazliet garāks) nekā kauss.

Very rare. Casual. Small group once found on a railway.

Редчайший. Заносной. Небольшая группа найдена на железной дороге.

Apskati citas sugas: