sarkanā spulgotne

Melandrium dioicum (L.) Coss. et Germ. (syn. M. rubrum (Weigel) Garcke; M. sylvestre (Schkuhr) Röhl. nom. illegit.; Silene dioica (L.) Clairv.)

Melandrium dioicum (L.) Coss. et Germ. attēls
  • sarkanā spulgotne attēls
  • sarkanā spulgotne attēls

latviski: sarkanā spulgotne

angliski: red Campion

vāciski: Rote Lichtnelke

zviedriski: rödblära

igauniski: punane pusurohi

lietuviski: raudonžiedis šakynis

krieviski: дрема двудомная

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Melandrium dioicum (L.) Coss. et Germ. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Divgadīgs un daudzgadīgs, vidēja lieluma (ga 30-80 cm) neļķu dzimtas lakstaugs. Divmāju augs. Vīrišķie (putekšņlapu) un sievišķie (augļlapu) ziedi atrodas uz dažādiem augiem. Stublājs stāvs, vienkāršs vai zaro, klāts ar gariem, vienkāršiem un atstāvošiem matiņiem. Lapas forma no iegarenas līdz olveidīgai (ga 5-8 cm, pl 1.5-3 cm), mala gluda, gals smails, uz stublāja pretējas, sēdošas. Plātne klāta ar matiņiem. Piezemes lapas sīkākas, lāpstveidīgas, ar izstiepti sašaurinātu pamatu, kas nemanāmi pāriet kātā. Ziedi dihāzijā stublāja (zaru) galā. Ziedkāts īss. Kauss plati stobrveidīgs (vīrišķajiem ziediem) vai olveidīgs (sievišķajiem ziediem), sarkanbrūns (ga ap 1 cm), apmatots, galā smaili zobains. Vīrišķo ziedu kauss ar 10, sievišķo - ar 20 izcilnām garendzīslām. Vainaglapas sarkanas, šķeltas (ga ap 2 cm). Ziedi nesmaržo. Auglis - olveidīga viencirkņa pogaļa (ga ap 1 cm), atveras ar 10 atliekušamies zobiņiem. Kausa palieka uzplīst un sažuvusi saglabājas pie gatavas pogaļas pamata. Zied no maija beigām līdz augustam.

Izplatība:

Eiropas ziemeļu un kalnu apvidu suga.

Latvijā nereti visā teritorijā, pārsvarā upju ielejās.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas skrajos lapkoku un jauktos mežos, mežmalās un krūmājos.

Īpašas norādes:

Augļu laikā līdzīga baltajai spulgotnei (M. album) un nakts plaukšķenei (Silene noctiflora). Atšķirībā no nakts plaukšķenes (abām sugām pogaļas ir līdzīgas) uz stublāja nekad nav dziedzermatiņu (nevis ir dziedzermatiņi, stublājs lipīgs). No baltās spulgotnes atšķirama pēc atliekušamies (nevis stāviem) pogaļas zobiņiem.

Not rare. Mostly in river valleys. Solitarily specimens and groups in sparse deciduous and mixed woodlands and shrubs.

Нередко. Преимущественно в долинах рек. Единичные экземпляры и группы в изреженных лиственных и смешанных лесах и кустарниках.

Apskati citas sugas: