zeltainā gundega

Ranunculus auricomus L.

Ranunculus auricomus L. attēls
  • zeltainā gundega attēls
  • zeltainā gundega attēls

latviski: zeltainā gundega

angliski: Goldilocks Buttercup

vāciski: Goldschopf-Hahnenfuß

zviedriski: majsmörblomma

igauniski: kuldtulikas

lietuviski: auksakuodis vėdrynas

krieviski: лютик золотистый

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Ranunculus auricomus L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidēja lieluma (ga 20-50 cm) gundegu dzimtas lakstaugs. Saknenis īss. Stublājs stāvs, zarains, parasti kails, pie pamata dobs. Augam ir divējādas lapas. Apakšējās lapas pie stublāja pamata 3-5, sekli daivainas vai šķeltas, ar garu kātu, kas pārsniedz lapas plātnes (ga 3-8 cm, pl 3-6 cm) garumu. Šo lapu plūksnu mala nevienādzobaina. Stublāja lapas dalītas (dažreiz lapas tikai dziļi šķeltas) 3-5 šauri lancetiskās vai lineārās plūksnās ar gludu malu, lapas uz stublāja sēdošas. Ziedi nelieli (Ø ap 1 cm). Kauss klāts ar piegulošiem matiņiem. Vainags zeltaini dzeltens. Auglis - ar mīkstiem matiņiem klāts riekstiņu kopauglis, katra riekstiņa knābītis līks. Zied no maija līdz jūlijam.

Izplatība:

Ļoti mainīga izskata, galvenokārt Eiropā sastopama suga; daži autori to uzskata par sistemātiski ļoti tuvu sugu grupu (R. auricomus coll.), nodalot vairākas tuvas sugas vai zemākus taksonus.

Latvijā bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un dažāda lieluma grupas mēreni mitrās līdz purvainās pļavās, ūdenstilpju krastos un skrajos krūmājos.

Īpašas norādes:

Vislīdzīgākā Kasūbijas (R. cassubicus) un Alemana (R. fallax) gundegai. Atšķirama pēc stublāja augšdaļā lineārās vai šauri lancetiskās plūksnās dalītām vai šķeltām lapām ar gludu plūksnas malu (nevis plūksnas iegarenas vai eliptiskas ar zobainu malu). Bez tam kātaino piezemes lapu skaits parasti ir salīdzinoši lielāks: 3-5 (nevis 1-2). Atšķirībā no Kasūbijas gundegas piezemes lapas nav veselas vai acīm redzami nierveida. Bez tam gan Kasūbijas, gan Alemana gundega ir meža augi un pļavās aug diezgan reti.


Līdzīgi kā Alemana gundegas piemērā (sk. šīs sugas šķirkli un komentāru), tiek nodalītas vismaz 18 sīksugas Latvijā (grupā ar apmatotu ziedgultni), norādot ka tā vien ir apmēram puse no R.auricomus s.l. pie mums iespējamajām sugām.

Summary:

Common. Solitarily specimens and groups in wet and marshy meadows, shrubs, and along water-bodies. More than 18 microspecies to accept have been proposed in Latvia, yet challenging to distinguish between.

Обобщение:

Часто. Единичные экземпляры и группы на влажных и болотистых лугах, в кустарниках и по берегам водоемов. Предложено больше чем 18 мелких видов в Латвии, однако предложенные таксоны весьма сомнительного различия.

Apskati citas sugas: