sējas lucerna

Medicago sativa L.

Medicago sativa L. attēls
 • sējas lucerna attēls
 • sējas lucerna attēls

latviski: sējas lucerna

angliski: Lucerne

vāciski: Saat-Luzerne

zviedriski: blålusern

igauniski: harilik lutsern

lietuviski: mėlynžiedė liucerna

krieviski: люцерна посевная

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Medicago sativa L. karte
 • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
 • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
 • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
 • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
 • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
 • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
 • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
 • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidējs līdz liels (ga 30-90 cm) tauriņziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, kails, vienkāršs vai augšdaļā zaro. Nereti veido ceru. Lapas uz stublāja pamīšus, trīsstaraini saliktas no iegarenām līdz lineārām (ga 1-2.5 cm, pl 0.3-1.2 cm) lapiņām. Lapiņas ar īsu kātiņu, plātnes augšdaļā zobainas. Ir lancetiskas pielapes, kas apakšdaļā saaugušas ar lapas kātu. Ziedi īsos, blīvos, iegarenos vai ieapaļos ķekaros (parasti 10-30 ziedi) stublāja un zaru augšdaļā lapu žāklēs. Kauss īss, piltuvveidīgs, kausa zobiņi īlenveidīgi. Vainags (ga līdz 1.5 cm) violets vai zili violets. Auglis - spirāliska, parasti kaila pāksts, spirāles loki 2-4. Zied no jūnija līdz septembrim.

Izplatība:

Dienvidrietumu Āzijas izcelsmes suga, kas mūsdienās plaši kultivēta visā pasaulē.

Latvijā diezgan bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Sējumos. Atsevišķi eksemplāri un grupas atmatās, nezālienēs, ceļu un dzelzceļu malās.

Īpašas norādes:

Nozīmīgs lopbarības augs.

Common cultivated and naturalized species. Solitarily specimens and groups on fallow-lands and roadsides, in wasty places and along railways.

Довольно часто встречающийся дичающее и натурализовавшийся растение. Единичные экземпляры и группы на залежах, по обочинам дорог, в сорных местах и вдоль железных дорог.

Līdzīgās sugas

 • Medicago x varia Martyn (mainīgā lucerna)

  Sējas (M. sativa) un sirpjveida (M. falcata) lucernas krustošanās rezultātā ir izveidojusies mainīgā jeb hibrīdā lucerna (Medicago x varia Martyn). Tā ir ļoti mainīga izskata augs, ar visdažādākajām pazīmju variācijām, kas piemīt kādai no mātessugām: sējas un sirpjveida lucernai. Ziedi dzelteni, zaļgandzelteni, gaišzili, zili vai tumši violeti (atkarībā no tā, kuras mātessugas pazīmes dominē). Raksturīga spirālē (1 loks) sagriezusies kaila vai skraji apmatota pāksts (sējas lucernai pāksts ar 2-4 lokiem; sirpjveida lucernai pāksts pusmēnessveidīgi izliekta vai ar nepilnu 1 loku).

Apskati citas sugas: