Apraksts:
Neliels (ga 4-10 m) rožu dzimtas koks vai krūms ar daudziem stumbriem. Miza tumšpelēka vai tumšbrūna. Vainags plaši konisks. Īsvasas galā gandrīz vienmēr ir ērkšķis. Lapas pamīšus vai pušķos (uz īsvasām), gandrīz ieapaļas (uz īsvasām) vai ieapaļi eliptiskas (uz garvasām) (ga 3-6 cm, pl 2-4.5 cm). Visas lapas ar kātu (ga 1-3 cm). Plātnes mala zāģzobaina, gals īsi smails, pamats ieapaļš vai ķīļveidīgs. Lapas parasti kailas, apmatojums tikai plātnes apakšpusē uz dzīslām. Pielapes ātri nokrīt. Ziedi vairogveida ziedkopās īsvasu galos. Ziedkāts (tāpat kā ziedgultne) kails. Vainags (ga ap 2 cm) balts vai rožains, kauslapas trīsstūrainas, iekšpusē tūbainas. Irbuļi saauguši tikai pie pamata. Auglis - iegarens vai ieapaļš ābols, nogatavojies zaļš vai mazliet iesārts (Ø 1.8-3 cm). Zied maijā.
Izplatība:
Eiropā un Rietumāzijā sastopama suga.
Latvijā diezgan bieži, tomēr nevienmērīgi sastopama suga; reta apvidos, kur pārsvarā ir purvainas vai smilšainas teritorijas.
Biotopi:
Visbiežāk atsevišķi eksemplāri mežos un mežmalās, krūmainās ganībās, upju ielejās un ceļmalās.
Īpašas norādes:
Līdzīga mājas ābelei (M. domestica), kā sēklaudži nereti sastopami savvaļā. Atšķirama pēc kailām lapām, kam apmatojums tikai lapas apakšpusē uz dzīslām (nevis lapas apakšpuse blīvi apmatota), ziedgultne kaila (nevis tūbaina), ir (nevis nav) ērkšķainas īsvasas, ziedu irbuļi saauguši tikai pie pamata (ne augstāk), augļi salīdzinoši sīkāki.
Rather common. Usually solitarily specimens in forests, at the forest edges, in pastures, also in river valleys and on roadsides.
Довольно часто. Единичные экземпляры в лесах, на лесных опушках и лугах, а также в речных долинах и по обочинам дорог.