meža ābele

Malus sylvestris (L.) Mill.

Malus sylvestris (L.) Mill. attēls
 • meža ābele attēls
 • meža ābele attēls
 • meža ābele attēls

latviski: meža ābele

angliski: crab Apple

vāciski: Wild-Apfel

zviedriski: vildapel

igauniski: mets-õunapuu

lietuviski: miškinė obelis

krieviski: яблоня лесная

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Malus sylvestris (L.) Mill. karte
 • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
 • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
 • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
 • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
 • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
 • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
 • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
 • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Neliels (ga 4-10 m) rožu dzimtas koks vai krūms ar daudziem stumbriem. Miza tumšpelēka vai tumšbrūna. Vainags plaši konisks. Īsvasas galā gandrīz vienmēr ir ērkšķis. Lapas pamīšus vai pušķos (uz īsvasām), gandrīz ieapaļas (uz īsvasām) vai ieapaļi eliptiskas (uz garvasām) (ga 3-6 cm, pl 2-4.5 cm). Visas lapas ar kātu (ga 1-3 cm). Plātnes mala zāģzobaina, gals īsi smails, pamats ieapaļš vai ķīļveidīgs. Lapas parasti kailas, apmatojums tikai plātnes apakšpusē uz dzīslām. Pielapes ātri nokrīt. Ziedi vairogveida ziedkopās īsvasu galos. Ziedkāts (tāpat kā ziedgultne) kails. Vainags (ga ap 2 cm) balts vai rožains, kauslapas trīsstūrainas, iekšpusē tūbainas. Irbuļi saauguši tikai pie pamata. Auglis - iegarens vai ieapaļš ābols, nogatavojies zaļš vai mazliet iesārts (Ø 1.8-3 cm). Zied maijā.

Izplatība:

Eiropā un Rietumāzijā sastopama suga.

Latvijā diezgan bieži, tomēr nevienmērīgi sastopama suga; reta apvidos, kur pārsvarā ir purvainas vai smilšainas teritorijas.

Biotopi:

Visbiežāk atsevišķi eksemplāri mežos un mežmalās, krūmainās ganībās, upju ielejās un ceļmalās.

Īpašas norādes:

Līdzīga mājas ābelei (M. domestica), kā sēklaudži nereti sastopami savvaļā. Atšķirama pēc kailām lapām, kam apmatojums tikai lapas apakšpusē uz dzīslām (nevis lapas apakšpuse blīvi apmatota), ziedgultne kaila (nevis tūbaina), ir (nevis nav) ērkšķainas īsvasas, ziedu irbuļi saauguši tikai pie pamata (ne augstāk), augļi salīdzinoši sīkāki.

Rather common. Usually solitarily specimens in forests, at the forest edges, in pastures, also in river valleys and on roadsides.
Довольно часто. Единичные экземпляры в лесах, на лесных опушках и лугах, а также в речных долинах и по обочинам дорог.

Apskati citas sugas: