Apraksts:
Daudzgadīgs, sīks vai neliels (ga 5-20 cm) doņu dzimtas lakstaugs. Lapas īsi smailas (parasti ga līdz 5 cm), klātas ar gariem, baltiem matiņiem, sevišķi pie lapas maksts pārejas plātnē. Stublāja galā čemurveida ziedkopa ar 2-4 (reti vairāk) zariņiem. Katra zariņa galā pušķī 5-9 ziedi. Seglapa īsāka (reti tikpat gara) nekā ziedkopa. Putekšņlapas 3, apziedņa lapas (ārējās, iekšējās) vienādas, tumšbrūnas vai melni brūnas, smailas, garākas nekā brūnā un strupā pogaļa. Zied aprīlī un maijā.
Izplatība:
Neiekļaujot galējos ziemeļus un austrumus, Eiropā plaši sastopama suga. Ieviesta Ziemeļamerikā un Jaunzēlandē.
Latvijā bieži visā teritorijā.
Biotopi:
Atsevišķi eksemplāri un skrajas grupas dažādās pļavās (neiekļaujot pārmitras) un atmatās, sausos mežos un to izcirtumos, ceļmalās. Viens no pirmajiem ziedošajiem pavasara augiem pļavās.
Īpašas norādes:
Līdzīga citām zemzālītēm, visvairāk bālganajai (L. pallidula) un daudzziedu (L. multiflora) zemzālītei. Atšķirama pēc parasti mazāka zariņu skaita ziedkopā (ne vairāk kā 4-6), trijām (ne 6) putekšņlapām, apziedņa lapas vienādas (nevis iekšējās īsākas nekā ārējās kā bālganajai zemzālītei). Apziedņa lapas tumši brūnas vai melni brūnas (nevis gaišbrūnas), manāmi garākas nekā pogaļa (nevis aptuveni vienāda garuma), seglapa parasti īsāka (nevis vienāda vai garāka) nekā ziedkopa.
Common. Solitarily specimens and sparse groups in dry habitats: meadows, forests, on fallow-lands and roadsides.
Часто. Единичные экземпляры и рыхлые группы в сухих местообитаниях: на лугах и залежах, в лесах и по обочинам дорог.