zilganais donis

Juncus inflexus L. (syn. J. glaucus Ehrh.)

Juncus inflexus L. attēls

latviski: zilganais donis

angliski: hard Rush

vāciski: Blaugrüne Binse

zviedriski: blåtåg

igauniski: sinihall luga

lietuviski: melsvasis vikšris

krieviski: ситник склоненный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Juncus inflexus L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, diezgan liels (ga 40-100 cm) doņu dzimtas lakstaugs. Cers liels, blīvs, nereti vēdekļveidā izpleties. Augam zilganpelēka nokrāsa. Lapu uz stublāja nav. Stublāja makstis tumšbrūnas, spīdīgas. Stublājs (Ø 0.2-0.4 cm) gareniski rievains, serde pārtraukta, ar šķērssienām. Terasskara stublāja galā, skraja, ziedu daudz, zariņi diezgan tievi un gari. Ziedkopas garā seglapa izskatās kā stublāja turpinājums un terasskara it kā stublāja sānos. Apziedņa lapas smailas, brūnas, vidū ar zaļu joslu (ga 0.3-0.5 cm). Pogaļa īsāka vai, lielākais, tikpat gara, cik apziednis. Knābītis smails, īss. Sēklas sarkanīgi brūnas, ar piedevu. Zied jūnijā.

Izplatība:

Plaši Eiropā (neiekļaujot ziemeļdaļu), kā arī Ziemeļāfrikā un dažviet rietumu un centrālajā Āzijā. Ieviests Ziemeļamerikā.

Latvijā nevienmērīgi: rietumdaļā nereti, vidusdaļā - reti, bet pārējā teritorijā ļoti reti vai nav sastopams. Latviju šķērso sugas vienlaidu areāla ZZA robeža.

Biotopi:

Skrajas grupas pārmitrās pļavās, upju krastos, avoksnājos un grāvjos. Parasti kaļķainās vietās ar skraju veģetāciju.<

Īpašas norādes:

Blīvu ceru veidojošs donis. No citiem līdzīga blīvuma cerveida doņiem - kamolu (J. conglomeratus) un izplestā (J. effusus) doņa - atšķirams pēc zilganpelēkas (ne zaļas) stublāja nokrāsas, ar šķēssienām pārtrauktas stublāja serdes (nevis serde vienlaidu), skrajas un ar ziediem garos zariņos terasskaras (nevis ziedi īsos zariņos vai blīvā kamolā).

Unequally: not rare in the west, from rare to absent in the other parts. Groups in wet meadows, at rivers, in calcareous places with springs.

Неравномерно: нередко в западной части, редко или отсутствует на остальной территории. Группы на влажных лугах, на речной пойме и в известняковых местах богатых ключами.

Apskati citas sugas: