Apraksts:
Daudzgadīgs, neliels (ga 10-35 cm) doņu dzimtas lakstaugs. Sakneņi ložņājoši, dzinumi rindā. Lapas (pl 0.2-0.4 cm) pie stublāja pamata, uz stublāja vismaz viena lapa, visas īsākas nekā stublājs ar ziedkopu. Stublājs zilganpelēks. Makstis rūsganas, dažreiz dzeloņsmailas, ar plēvjainu malu. Seglapa apmēram ziedkopas (terasskaras) garumā. Terasskara skraja, pieziedlapas strupas. Apziedņa lapas tumšbrūnas, vienāda garuma, vidū ar dzeltenzaļu joslu un plēvjainu malu. Iekšējās apziedņa lapas strupas, ārējās - smailas. Pogaļa strupa, mazliet garāka nekā apziednis. Zied jūnijā un jūlija sākumā.
Izplatība:
Plaši gar jūru krastiem un iesāļās augsnēs iekšzemē Eirāzijā un Ziemeļamerikā izplatīta suga.
Latvijā retumis tikai jūras piekrastē un tās tiešā tuvumā.
Biotopi:
Parasti diezgan blīvās audzēs piejūras pļavās, liedagā un starpkāpu ieplakās. Raksturīga suga augu sabiedrībās sāļainās piejūras pļavās: Cl. Asteretea tripolii, All. Armerion maritimae.
Īpašas norādes:
Līdzīgs dažiem citiem doņiem (plakanajam donim - J. compressus, maigajam donim - J. tenuis un skrajajam donim - J. squarrosus). No plakanā un maigā doņa visvieglāk atšķirams pēc seglapas, kas apmēram ziedkopas garumā (nevis manāmi garāka nekā ziedkopa). No skrajā doņa - pēc lapojuma (skrajajam donim lapas blīvi pie stublāja pamata, nav stublāja lapu). Bez tam dabā atšķiršanu atvieglo Žerāra doņa šaurā izplatība jūras tuvumā.
Ierakstīts Latvijas Sarkanajā grāmatā 2.kategorijā.
Rather rare. Coastal part only. Groups in coastal meadows, on the beach and in cavities between dunes.
Изредка. Только приморская часть. Группы на приморских лугах и пляже, в междюнных понижениях.