Apraksts:
Daudzgadīgs, neliels vai vidējs (ga 15-80 cm) rubiju dzimtas lakstaugs. Stublājs gulošs vai pacils, četršķautņains, vienkāršs vai nedaudz zaro. Uz stublāja ir lejupvērsti, āķveidīgi dzeloņi. Lapas iegareni eliptiskas (ga 2-5 cm, pl 0.4-1.2 cm), neīstos mieturos pa 6. Lapas mala gluda, gals dzeloņsmails, lapas mala pie pamata ar sīkiem āķveida dzeloņiem, lapas vidusdzīsla plātnes apakšpusē ar lieliem, āķveidīgi lejupvērstiem dzeloņiem. Ziedi pa 3 saliktās, šaurās skarveida ziedkopās lapu žāklēs. Vainags četrdaļīgs, zaļganbalts (pl 0.2-0.3 cm), skaras ziedkāts garš. Auglis - divu riekstiņu skaldauglis; riekstiņi klāti ar gariem, āķveidīgi atstāvošiem matiņiem. Zied no jūnija līdz augustam.
Izplatība:
Ziemeļu (izolēti arī dažviet kalnos Viduseiropā un DR Āzijā) apvidu suga Eirāzijā un Ziemeļamerikā polam tuvās teritorijās.
Latvijā reti gandrīz visā teritorijā, areāla dienvidrietumu malā.
Biotopi:
Nelielas grupas ēnainos, mitros egļu un jauktos mežos.
Īpašas norādes:
Pēc ziedu salikuma pa 3 diezgan viegli atšķirama no citām madarām. Trejdaļu madara (G. trifidum), kam tāpat ziedi ir pa 3, ir daudz sīkāka, aug galvenokārt purvainās ūdenstilpju piekrastēs, vainags trīsdaļīgs (trejziedu madarai četrdaļīgs), augļi kaili (trejziedu madarai klāti ar āķveida matiņiem).
Ierakstīta Baltijas jūras reģiona Sarkanajā grāmatā un Latvijas Sarkanajā grāmatā 1.kategorijā.
Rare. Small groups in wet spruce and mixed forests.
Редко. Небольшие группы в мокрых еловых и смешанных лесах.