pelēkā pērkonene

Erysimum canescens (Roth) Rupr. (syn. E. diffusum Ehrh.)

Erysimum canescens (Roth) Rupr. attēls

latviski: pelēkā pērkonene

angliski:

vāciski: Sparrig-Schotendotter

zviedriski:

igauniski: hallikas harakalatv

lietuviski: pilkšvasis tvertikas

krieviski: желтушник раскидистый

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Erysimum canescens (Roth) Rupr. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Divgadīgs vai daudzgadīgs, vidējs vai liels (ga 30-100 cm) krustziežu dzimtas lakstaugs. Viss augs klāts ar divžuburainiem matiņiem, pelēcīgs. Līdztekus auglīgiem stublājiem no sakneņa atiet arī lapaini, neziedoši stublāji. Stublājs stāvs vai pacils, šķautņains, blīvi aplapots, zaro. Ir gan rozetes, gan stublāja lapas. Rozetes lapas ar kātu, lineāri lancetiskas, to mala gluda. Stublāja lapas lineāras (ga 4-10 cm, pl 0.3-0.9 cm), sēdošas. Ziedi dzelteni, blīvos ķekaros stublāja un zaru galā. Pāksteņi slīpi atstāv no augļkopas ass, ļoti gari un četršķautņaini (ga 4-10 cm, pl ap 0.2 cm), pāksteņa kāta garums 0.5-1 cm. Arī pāksteņi blīvi apmatoti, atskaitot šķautnes, kas ir kailas. Sēklas gaišbrūnas. Zied jūnijā, jūlijā.

Izplatība:

Dienvidaustrumu Eiropā un Rietumāzijā sastopama suga.

Latvijā rets adventīvs (ievazāts) augs.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un grupas uz dzelzceļiem un sausās nezālienēs.

Īpašas norādes:

No citām pērkonenēm, atskaitot jomaino pērkoneni (E. repandum, sk. sugas aprakstu), atšķirama pēc pelēkās nokrāsas un ļoti gariem pāksteņiem.

Rare. Adventive. Solitarily specimens and groups on railways and in dry wasty places.

Редко. Заносной. Единичные экземпляры и группы на железных дорогах и в сухих сорных местах.

Līdzīgās sugas

  • Erysimum repandum L. (jomainā pērkonene)

    Ļoti līdzīga (ar gariem augļiem), ievazāta un dažas reizes ceļmalās un gar dzelzceļiem konstatēta ir jomainā pērkonene (E. repandum L.), kas plaši sastopama Eirāzijā teritorijā uz dienvidiem un dienvidaustrumiem no Latvijas. Jomainā pērkonene ir neliels (ga 10-40 cm), ļoti zarains lakstaugs ar stāvu vai pie pamata pacilu stublāju. Stublājs un lapas palēkzaļā krāsā. Stublājs blīvi klāts ar divžuburainiem matiņiem, uz lineārajām vai šauri lancetiskajām lapām ir gan divžuburaini, gan trīsžuburaini matiņi. Lapas mala attāli jomaini zobaina, zobiņi smaili. Ziedi gaišdzelteni, blīvos ķekaros stublāja un zaru galā. Kauslapas stāvas, apmēram divreiz īsākas nekā vainaglapas (ga 0.6-0.9 cm). Izziedot ķekars manāmi pagarinās. Pāksteņi gari (ga 5-9 cm, pl ap 0.2 cm), gandrīz horizontāli atstāv no augļkopas ass (līdzīgajai pelēkajai pērkonenei leņķis starp pāksteni un augļkopas asi ir šaurāks), pāksteņa kāts ļoti īss (ga 0.2-0.4 cm), resnumā neatšķiras no pāksteņa platuma (līdzīgajai pelēkajai pērkonenei augļa kāts manāmi garāks). Zied no maija vidus līdz jūlijam.

Apskati citas sugas: