strēļu pulkstenīte

Campanula trachelium L.

Campanula trachelium L. attēls

latviski: strēļu pulkstenīte

angliski: nettle-leaved Bellflower

vāciski: Nesselblättrige Glockenblume

zviedriski: nässelklocka

igauniski: nõgeselehine kellukas

lietuviski: dilgialapis katilėlis

krieviski: колокольчик крапиволистный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Campanula trachelium L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidējs vai liels (ga 40-110 cm) pulkstenīšu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, stingrs, šķautņains, augšdaļā klāts ar gariem, sarveidīgiem matiņiem. Lapas stublāja apakšdaļā un vidusdaļā ar kātu, plati olveidīgas (ga 4-12 cm, pl 2-8 cm), augšdaļā lancetiskas, sēdošas. Visu lapu plātnes mala divkārtzāģzobaina, gals smails. Apakšējo lapu pamats sirdsveidīgs, augšējo lapu - ķīļveidīgs. Arī lapas klātas ar sarveidīgiem matiņiem. Ziedi lieli, horizontāli pret stublāja asi vai slīpi augšupvērsti skrajā ķekarā pa 1-4 augšējo lapu žāklēs. Kauslapas smailas (ga ap 1 cm), atstāv. Vainags plati zvanveidīgs, līdz trešdaļai saaudzis, zils vai zili violets (ga līdz 4.5 cm). Ārpusē uz vainaga dzīslām un iekšpusē uz daivu malām ir gari, skropstaini matiņi. Auglis - olveidīga, cietmataina pogaļa. Zied no jūnija līdz augustam.

Izplatība:

Eiropas lielākajā daļā sastopama suga.

Latvijā nereti visā teritorijā.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas auglīgos lapkoku un jauktos mežos, krūmājos, gravās. Izplatīta galvenokārt upju ielejās. Raksturīga suga augu sabiedrībās platlapju mežos: Cl. Querco-Fagetea, O. Fagetalia.

Īpašas norādes:

No līdzīgām pulkstenītēm: platlapu (C. latifolia) un tīruma (C. rapunculoides) atšķirama pēc horizontāliem pret stublāja asi (nevis acīm redzami nokareniem) ziediem, ziedu ķekars nav vienpusējs, stublājs šķautņains (nevis rievains), lapas mala divkārtzāģzobaina (nevis sīkzobaina vai nevienādzobaina), uz stublāja un ziediem ārpusē ir skraji, gari sarveidīgi vai skropstaini matiņi (nevis šādu matiņu nav). No kamolainās pulkstenītes (C. glomerata) atšķirama pēc ķekarveida ziedkopas (nevis blīvas galotnes ziedkopas ar stāviem ziediem).

Not rare. Solitarily specimens and scattered groups in fertile deciduous and mixed forests and shrubs, in ravines, mostly in river valleys.

Нередко. Единичные экземпляры и небольшие группы в плодородных лиственных и смешанных лесах и кустарниках, в оврагах, преимущественно в долинах рек.

Apskati citas sugas: