baltā balanda

Chenopodium album L.

Chenopodium album L. attēls
  • baltā balanda attēls
  • baltā balanda attēls

latviski: baltā balanda

angliski: Fat-hen

vāciski: Weißer Gänsefuß

zviedriski: svinmålla

igauniski: valge hanemalts

lietuviski: baltoji balanda

krieviski: марь белая

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Chenopodium album L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, dažāda lieluma (ga 5-150 cm) balandu dzimtas lakstaugs. Augs ļoti mainīgs gan pēc zarojuma, gan izskata. Sugas raksturīga pazīme ir acīm redzams miltainums. Stublājs stāvs, tumšzaļš, sarkanīgs vai ar tumšāk zaļām un iesārtām svītrām. Arī zari stāvi. Lapas forma no ovālas līdz lancetiskai (ga 2-9 cm, pl 1-6 cm), vismaz lapas apakšpuse miltaina. Lapas mala gluda vai neregulāri un sekli zobaina, dažreiz pie pamata nelielas daivas, gals smails vai strups. Pāreja kātā visbiežāk ķīļveida. Kāta garums aptuveni lapas plātnes garumā. Lapas malas nav paralēlas. Ziedkopas stāvas, daudzās vārpveidīgās ziedkopās stublāja, zaru galā vai lapu žāklēs. Apziednis ar miltainu apsarmi (blīvi klāts ar pūšļmatiņiem), piecdaļīgs, zaļš, ar šķautni, pilnīgi ieskauj gatavu augli. Sēklas melnas, rievainas. Zied no jūnija līdz oktobrim.

Izplatība:

Viens no vismainīgākā izskata lakstaugiem pasaulē. Kosmopolīts. Sastopama visur, neiekļaujot Arktiku un Antarktīdu. Nodala varietātes, pasugas vai šos taksonus aplūko kā tuvas sugas.

Latvijā ļoti bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un dažāda lieluma grupas sastopamas visur, kur noris cilvēka darbība.

Īpašas norādes:

Līdzīga dažām citām balandām. Auga lielās mainības dēļ grūti norobežot pazīmju kopu, kas pārliecinoši norādītu uz tikai baltajai balandai piemītošām, viegli uztveramām pazīmēm. Pamatpazīmēm pieder acīm redzams miltainums un zaļš, miltains apziednis. Baltajai balandai nav raksturīgs: spīdīgas lapas, paralēlas lapas malas, zilgana nokrāsa, ieapaļa lapas plātne, šķēpveida formai tuvināts lapas pamats vai smails plātnes zobojums.

Very common. Companion species of human activities.

Очень часто. Повсеместный сопровождающий вид человеческой деятельности.

Apskati citas sugas: