parastais zeltdadzis

Carlina vulgaris L.

Carlina vulgaris L. attēls

latviski: parastais zeltdadzis

angliski: carline Thistle

vāciski: Kleine Eberwurz

zviedriski: spåtistel

igauniski: harilik keelikurohi

lietuviski: paprastoji karlina

krieviski: колючник обыкновенный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Carlina vulgaris L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Divgadīgs, vidēja lieluma (ga 15-50 cm) kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, vienkāršs vai zaro no vidusdaļas, apmatots. Lapas uz stublāja pamīšus, veselas, sēdošas (apakšējām var būt īss kāts), lancetiskas (ga 3-10 cm, pl 0.8-2.5 cm). Plātnes mala dzeloņaini zobaina, gals smails, pamats ķīļveidīgs vai skaujošs, apakšpuse blīvi apmatota. Stublāja vai sānzaru galā ziedu kurvīši pa 1, lieli (pl 2-4 cm). Vīkala lapas jumstiņveidīgi vairākās rindās. Ārējās vīkala lapas dzeloņainas, lapveidīgas, iekšējās - lineāras, dzeltenbaltas, atgādina mēlziedus. Kurvīša gultnē daudz lineāru plēkšņlapiņu, kas garākas nekā ziedi. Ziedi (stobrziedi) pelēkdzelteni līdz gaišdzelteni, divdzimumu. Auglis - rūsgans (ga ap 0.3 cm) sēklenis ar plūksnainiem kausmatiņiem aptuveni sēkleņa garumā. Zied no jūnija beigām līdz septembrim.

Izplatība:

Mainīga izskata suga Eirāzijā, kā ietvaros, atkarībā no lapu un ziedu morfoloģiskajām pazīmēm, nodala vairākas pasugas (daži autori tās uzskata par patstāvīgām sugām).

Latvijā nereti visā teritorijā.

Biotopi:

Skrajās grupās sastopams sausās pļavās un atmatās, upju krastu nogāzēs ar skraju veģetācijas segumu, gar dzelzceļiem. Raksturīga suga augu sabiedrībās sausieņu pļavās: Cl. Festuco-Brometea.

Īpašas norādes:

Atšķirībā no citiem kurvjziežiem ar asiem, cietiem dzeloņiem (dadžiem, diždadžiem, dzelkšņiem), parastajam zeltdadzim ziedkopa ir dzeltenīga (nevis tajā dominē sārti vai violeti toņi).

Not rare. Scarce groups in dry meadows, on fallow-lands and slopes of riverbanks, and along railways.

Нередко. Изреженные группы на сухих лугах и залежах, по береговым склонам рек, а также вдоль железных дорог.

Apskati citas sugas: