vīnkalnu sīpols

Allium vineale L.

Allium vineale L. attēls

latviski: vīnkalnu sīpols

angliski: wild Onion

vāciski: Weinberg-Lauch

zviedriski: sandlök

igauniski: nurmlauk

lietuviski: dirvinis česnakas

krieviski: лук виноградный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Allium vineale L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidējs (ga 30-80 cm) liliju dzimtas lakstaugs. Sīpols olveidīgs (Ø 1.5-2 cm). Stublājam 3(4) šauras, cilindriskas lapas (ga 10-20 cm, pl 0.2-0.4 cm), kas pie pamata dobas un atrodas stublāja lejasdaļā. Lapas virspusē šaura renīte. Lapas diezgan ātri nokalst. Ziedkopa ar vienu vīkala lapu, kas īsāka nekā čemurs un ātri nokrīt. Ziedkopa blīvi ar vairvasiņām, kas nogatavojoties kļūst dzeltenbrūnas vai iesārti violetas. Dažreiz ziedu vispār nav. Ziedu maz, tie tumšvioleti, garos kātos, veidojas vairvasiņu čemura centrā un uzzied, kad stublājs sāk nokalst. Ziedi stāvi. Putekšņlapas ar īlenveidīgiem zobiņiem uz kātiņa, aptuveni divreiz garākas nekā apziednis (ga 0.3-0.5 cm). Zied jūnija beigās un jūlijā.

Izplatība:

Galvenokārt Eiropā. Ieviests Amerikā.

Latvijā reti, pārsvarā Daugavas ielejā un Kurzemes piejūras daļā. Latvija atrodas sugas areāla ZA nomalē.

Biotopi:

Parasti nelielas grupas sausās pļavās, piejūras kāpās, upju krastos uz dolomītiem.

Īpašas norādes:

Līdzīgs krūmāja (A. oleraceum) un ķiploku (A. scorodoprasum) sīpolam. Viegli atšķirams pēc garajām putekšņlapām, kas tālu pārsniedz apziedni. Turklāt vairvasiņas ir dzeltenbrūnas vai iesārti violetas (ne tumši violetas), ziedi stāvi (nevis lokveidīgi nokareni kā krūmāja sīpolam), vīkals īss, nokrītošs, no vienas vīkallapas (nevis vīkallapas 2, nevis vīkals paliek pie čemura). Lapu laikā pirms ziedēšanas ķiploku sīpola lapas ir daudz platākas un īsākas.

Ierakstīts Latvijas Sarkanajā grāmatā 3.kategorijā.

Rare. Sporadically. Mostly in SWW Latvia and the Daugava valley. Solitarily specimens and small groups in dunes, dry meadows and on dolomite outcrops.

Редко. Спорадически. Преимущественно в ЮЗЗ Латвии и в долине р.Даугава. Единичные экземпляры и небольшие группы в дюнах, на сухих лугах и доломитовых обнажениях.

Apskati citas sugas: