skarainais grīslis

Carex paniculata L.

Carex paniculata L. attēls

latviski: skarainais grīslis

angliski: greater Tussock-sedge

vāciski: Rispen-Segge

zviedriski: vippstarr

igauniski: pööristarn

lietuviski: šluotelinė viksva

krieviski: осока метельчатая

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Carex paniculata L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, liels (ga 50-100 cm) grīšļu dzimtas lakstaugs. Vienādvārpu grīšļu grupas suga, kam vīrišķie ziedi atrodas vārpiņu augšdaļā. Augs veido ceru. Stublājs asi trīsšķautņains, spēcīgs un raupjš. Lapas tumšzaļas (pl 0.4-0.6 cm). Pie stublāja pamata ir tumšbrūnas, spīdīgas lapu makstis. Ziedkopa gara (ga 5-10 cm), ziedkopas sānzari nedaudz atstāv. Seglapu nav. Vārpiņas novietotas tuvu cita pie citas. Pūslītis zaļganbrūns, olveidīgs, pie pamata ir saskatāms dzīslojums, galā spārnains knābītis ar sakļautiem zobiņiem. Segplēksne gaišbrūna, mala plēvjaina, gals smails, īsāka nekā pūslītis. Zied jūnijā.

Izplatība:

Eiropā sastopama suga.

Latvijā retumis visā teritorijā.

Biotopi:

Grupas purvos un purvainās pļavās. Raksturīga suga augu sabiedrībās applūstošās krastmalās un aizaugošos seklūdeņos: Cl. Phragmitetea, All. Magnocaricion.

Īpašas norādes:

Līdzīgs satuvinātajam (C. appropinquata) un divputekšņlapu (C. diandra) grīslim. No divputekšņlapu grīšļa atšķirams pēc asi trīsšķautņaina (nevis apakšdaļā apaļa) stublāja, garākas ziedkopas ar atstāvošiem sānzariem, kā arī platākām un garākām lapām. No satuvinātā grīšļa droši atšķirams pēc tumšbrūnām, spīdīgām (nevis brūni šķeldrainām) lapu makstīm un platākām lapām. Pūslīša knābītis spārnains (nevis bez spārna).

Rather rare. Groups in swampy meadows and mires.

Изредка. Группы на болотистых лугах и болотах.

Apskati citas sugas: