pirkstainais grīslis

Carex digitata L.

Carex digitata L. attēls

latviski: pirkstainais grīslis

angliski: fingered Sedge

vāciski: Finger-Segge

zviedriski: vispstarr

igauniski: sõrmtarn

lietuviski: pirštuotoji viksva

krieviski: осока пальчатая

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Carex digitata L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, neliels (ga 10-30 cm) grīšļu dzimtas lakstaugs. Dažādvārpu grīšļu grupas suga, kam sievišķie ziedi ar 3 drīksnām un augļa pūslītis ar īsu knābīti. Augs ar gariem sakneņiem, veido blīvu ceru. Stublājs tievs, stāvs. Pie stublāja pamata daudz īsu, platu (pl 0.3-0.7 cm) lapu, kas īsākas nekā stublājs. Pašas apakšējās lapas bez plātnes, spīdīgi sarkanas, makstveida. Vīrišķo ziedu vārpiņa stublāja galotnē viena. Tai gandrīz blakus esošā augšējā sievišķo ziedu vārpiņa nereti pārsniedz vīrišķo ziedu vārpiņu. Sievišķo ziedu vārpiņas 2-3, lineāras un paskrajas, apakšējā ar kātiņu. Visas vārpiņas diezgan blīvi stublāja galotnē. Apakšējās vārpiņas seglapa makstveida, ar reducētu lapas plātni. Pūslītis zaļganbrūns, apmatots, otrādi olveidīgs ar šaurāku pamata daļu, galā pēkšņi sašaurināts īsā knābītī. Pūslīša segplēksne brūngana, strupa, visplatākā augšdaļā, tai ir īsi smails gals un garums apmēram vienāds ar pūslīša garumu. Zied aprīlī, maijā.

Izplatība:

Eirāzijā diezgan plaši (neiekļaujot Eiropas ziemeļu, rietumu un dienvidu daļu) sastopama suga.

Latvijā bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Nelielas grupas sausos, gaišos lapkoku un jauktos mežos, mežmalās un krūmājos.

Īpašas norādes:

Līdzīgs diviem citiem grupas grīšļiem: pleznveida (C. ornithopoda) un pēdveida (C. rhizina) grīslim. No pleznveida grīšļa atšķirams pēc lielāka auguma, ziedkopa blīvi stublāja galotnē (taču: nevis visas vārpiņas gandrīz staraini stublāja galotnē), pūslītis un segplēksne vienāda garuma (nevis pūslītis garāks nekā strupā segplēksne). No pēdveida grīšļa atšķirams pēc blīva (nevis acīm redzami skraja) cera, platākām lapām un blīvākas ziedkopas (nevis sievišķās vārpiņas diezgan attālu cita no citas), pūslīša knābītis taisns (nevis līks).

Common. Scattered groups in dry, sun-exposed deciduous and mixed forests, at the forest edges and in shrubs.

Часто. Изреженные группы в сухих, светлых лиственных и смешанных лесах, по опушкам лесов и в кустарниках.

Apskati citas sugas: