smiltāja pērkonamoliņš

Anthyllis arenaria (Rupr.) Juz.

Anthyllis arenaria (Rupr.) Juz. attēls
  • smiltāja pērkonamoliņš attēls
  • smiltāja pērkonamoliņš attēls

latviski: smiltāja pērkonamoliņš

angliski: sand Vetch

vāciski: Sand-Wundklee

zviedriski: sandgetväppling

igauniski: liiv-koldrohi

lietuviski: smiltyninis perluotis

krieviski: язвенник песчаный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Anthyllis arenaria (Rupr.) Juz. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidēja lieluma (ga 20-50 cm) tauriņziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs vai, retāk, pacils. Parasti augam ir vairāki nezarojoši stublāji, kas pie pamata nav koksnaini. Ja stublājs zaro, tad zari atstāv šaurā leņķī. Lapojums vienmērīgs uz visa stublāja. Pieder pie pērkonamoliņu grupas ar vienkrāsainu, bāldzeltenu kausu. Stublājs un lapas kāts ar īsiem, piegulošiem matiņiem. Uz stublāja vismaz 2 lapas. Lapas sastāv no nepāra plūksnaini saliktām eliptiskām vai lancetiskām (ga 2-6 cm, pl 0.5-2 cm) lapiņām, galotnes lapiņa lielāka. Ziedkopas nelielas, apakšējās attālas, ziedu maz. Kauss blīvi apmatots. Vainags dzeltens (ga ap 0.8 cm), ziedkopas seglapa staraini šķelta. Auglis - pākstīte ar vienu sēklu. Zied jūnijā, jūlijā.

Izplatība:

Pērkonamoliņu daudzo sugu izplatība nav pietiekami noskaidrota tādēļ, ka dažādās Eiropas valstīs pērkonamoliņa ģints tiek aplūkota atšķirīgi (plašā nozīmē, nenodalot sīksugas, vai nodalot vairākas patstāvīgas sugas).

Smiltāja pērkonamoliņu uzskata par Viduseiropas, Skandināvijas un Austrumeiropas sugu. Latvijā sastopams retumis. Līdzīga izplatība ir lielgalvainajam pērkonamoliņam.

Biotopi:

Visas pie smiltāja pērkonamoliņa aplūkotās sugas ir sausu priežu mežu, mežmalu vai smilšainu vietu augi, sastopami atsevišķi eksemplāri vai skrajas grupas.

Īpašas norādes:

Savstarpēji ļoti grūti nodalāmas sugas. Būtiskākās pazīmes ir stublāja apmatojums (piegulošs vai stateniski atstāv) un ziedkopu izvietojums un lielums (sk. sugas aprakstu).
No citas sugas ar vienkrāsainu kausu - jūrmalas pērkonamoliņa (A. maritima) - atšķirami diezgan viegli, jo tiem nepiemīt blīvs, zīdains apmatojums, kas piešķir pelēcīgu nokrāsu.
No otras pērkonamoliņu grupas ar divkrāsainu kausu (tai pieskaitāms A. vulneraria, A. coccinea un A. x baltica) atšķirami viegli pēc vienkrāsaina, bāldzeltena kausa (nevis kausa zobiņi sārti), arī vainags blāvāks (nevis ar izteiktu sārti oranžo toņu nokrāsu).

Rarely (A. arenaria, A. x polyphylloides) or rare (A. macrocephala) species in Latvia. Solitarily specimens and sparse groups in dry pine forests and sandy, open habitats.

Изредка (A. arenaria, A. x polyphylloides) и редко (A. macrocephala) встречающиеся виды в Латвии. Произрастают единичными экземплярами и изреженными группами в сухих сосновых лесах и песчаных, открытых местообитаниях.

Līdzīgās sugas

  • Anthyllis macrocephala Wender. (lielgalvainais pērkonamoliņš)

    Ļoti līdzīgs ir lielgalvainais pērkonamoliņš (A. macrocephala Wender., syn. A. polyphylla Kit. ex Loudon), kam raksturīgas šādas atšķirīgas pazīmes: stāvs stublājs, tā galotnē blīvi satuvinātas lielas ziedkopas, stublājs lejasdaļā stateniski apmatots. Augs parasti liels un spēcīgs, sastopams reti. Smiltāja un lielgalvainais pērkonamoliņš veido arī starpsugu hibrīdu: daudzlapu pērkonamoliņu (A. x polyphylloides Juz. (A. arenaria x A. macrocephala)), kas atšķiras ar nelielu augumu un uz stublāja savstarpēji attālām ziedkopām. Citas pazīmes līdzīgas mātessugām un izpaužas atkarībā no tā, kura mātesauga pazīmes ir pārsvarā.

Apskati citas sugas: