sīkais pameldrs

Eleocharis parvula (Roem. et Schult.) Bluff, Nees et Schauer

Eleocharis parvula (Roem. et Schult.) Bluff, Nees et Schauer attēls
  • sīkais pameldrs attēls
  • sīkais pameldrs attēls

latviski: sīkais pameldrs

angliski: dwarf Spike-rush

vāciski: Kleine Sumpfsimse

zviedriski: dvärgsäv

igauniski: väike alss

lietuviski: smulkusis duonis

krieviski: болотница маленькая

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Eleocharis parvula (Roem. et Schult.) Bluff, Nees et Schauer karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, sīks (ga 2-5 cm) grīšļu dzimtas lakstaugs. Saknenis ložņājošs, no saknēm atiet izlocīti stīgveida dzinumi, kā galā ir iegareni vairpumpuri, kas sakņojas. Stublājs apaļš, veido grupas vai stublāji pa vienam. Lapas šauri lineāras, sarveidīgas, tikai pie stublāja pamata, īsākas nekā stublājs vai tā garumā. Ziedu vārpiņa viena (ga 0.2-0.4 cm), ar 3-5 ziediem stublāja galotnē. Ziedam ir 3 drīksnas, vārpiņas plēksnes gaiši pelēkbrūnas, strupas, apakšējā plēksne sasniedz pusi no vārpiņas garuma. Apziedņa matiņu parasti nav, vai - ja tādi ir - tad pārsniedz augli. Auglis - sīks riekstiņš ar īsu irbuļa palieku. Zied jūlijā un augustā.

Izplatība:

Reti Eiropā, vietumis Austrumāzijā, galvenokārt jūru piekrastēs sastopams augs; atradnes kopumā polam tuvos apvidos, un visā areālā atradņu skaits ļoti mazs.

Latvijā ļoti reti, tikai Rīgas līča ZA un ZR piekrastē. Tomēr iespējams arī citur, īpaši vietās, kur jūras krastā sastopamas palieņu pļavas. Grūti pamanāms augs.

Biotopi:

Dažāda lieluma grupas periodiski applūstošās piekrastes pļavās un jūras krastā. Ilggadīgi noturīga, neliela populācija zināma "Randu pļavās". Vienā no fotoattēliem redzams tipisks biotops, kur sīkais pameldrs veido vienlaidu audzi robežjoslā ar ūdeni un jūras piekrastes seklūdenī.

Īpašas norādes:

Grūti atšķirama suga. Līdzīgs adatu (E. acicularis), mazziedu (E. quinqueflora), kā arī mazam vienplēksnes (E. uniglumis) pameldram. Visdrošākā atšķirības pazīme ir sakņveidīgās stīgas ar vairpumpuriem galā (citas sugas tādus neveido). Bez tam, atšķirībā no uzskaitītajām līdzīgām sugām, sīkajam pameldram nav raksturīgs: sarveidīgs, pie pamata četršķautņains stublājs, blīvi ceri, apakšējā vārpiņas plēksne vārpiņas garumā, ziedi ar 2 drīksnām, ziedu skaits vārpiņā lielāks nekā 5.

Ierakstīts Baltijas jūras reģiona Sarkanajā grāmatā un Latvijas Sarkanajā grāmatā 1.kategorijā.

Very rare. Coastline of the Gulf of Riga. Groups in transitional zone between permanent water and coastal meadows.

Редчайший. По побережью Рижского залива. Группы в переходной зоне между водой и заливаемым прибрежным лугом.

Apskati citas sugas: