Apraksts:
Divgadīgs, liels (ga 60-140 cm) kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, zarains, dzeloņaini spārnains. Lapas uz stublāja pamīšus, daivainas vai šķeltas, mala sīkdzeloņaini zobaina. Lapas apveids lancetisks (ga 6-13 cm, pl 3-5 cm), apakšpuse klāta ar pelēku matiņu tūbu, lapas sēdošas. Dzeloņi nav īpaši cieti un duroši. Ziedu kurvīši stublāja un zaru galā pa 1 vai nelielās grupās. Kurvīši pasīki (pl ap 1.5 cm). Vīkallapas jumstiņveidīgi; īlenveida, galā mazliet atstāv, ar īsu (ap 1-2 mm) dzeloni. Visi ziedi stobrveida, purpursarkani. Auglis - gaišbrūns, kails sēklenis. Zied no jūnija beigām līdz septembrim.
Izplatība:
Eiropā, Āzijas rietumu un centrālajā daļā sastopama suga.
Latvijā bieži visā teritorijā.
Biotopi:
Atsevišķi eksemplāri vai nelielas grupas nezālienēs, ceļmalās, dažādos mežos un krūmājos. Raksturīga suga sausu nezālieņu augu sabiedrībās: Cl. Artemisietea, All. Onopordion acanthii.
Īpašas norādes:
No citiem iespējami līdzīgiem dzelkšņiem (Carduus spp.), dadžiem un usnēm (Cirsium spp.) atšķirams pēc diezgan mīkstiem stublāja dzeloņiem, nelieliem ziedu kurvīšiem un spārnaina stublāja (citām līdzīgām sugām šāda pazīmju kopuma nav).
Common. Solitarily specimens and small groups in various wasty places, on roadsides, in forests and shrubs.
Часто. Единичные экземпляры и небольшие группы в разных сорных местах, по обочинам дорог, в лесах и кустарниках.