sīkziedu plaukšķene

Silene borysthenica (Gruner) Walters (syn. S. parviflora (Ehrh.) Pers.)

Silene borysthenica (Gruner) Walters attēls

latviski: sīkziedu plaukšķene

angliski:

vāciski:

zviedriski: smalglim

igauniski:

lietuviski: smulkiažiedė naktižiedė

krieviski: смолевка днепровская

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Silene borysthenica (Gruner) Walters karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidēja lieluma (ga 15-50 cm) neļķu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, vienkāršs vai zaro augšdaļā, stublājs un lapas ar matiņiem. Lapas lineāri lāpstveidīgas vai lineāras (kopā ar kātu ga 2.5-7 cm, pl 0.2-0.8 cm), lapas pamats izstiepti sašaurināts un pāreja kātā nemanāma. Uz stublāja lapu pāri attālu. Ziedi sīki, iegarenā, parasti ļoti blīvā ziedkopā stublāja vai zaru galā. Parasti sastopami divmāju augi ar nodalītiem putekšņlapu un augļlapu ziediem. Ziedi zaļgandzelteni, pušķos pa 5-12, vainaglapas veselas, ļoti šauras. Vainaglapas nadziņš ausains, platāks nekā plātne. Kauslapas saaugušas īsā stobriņā, dzīslojums nav izšķirams, īsākas nekā vainaglapas. Putekšņlapas pārsniedz vainagu. Auglis - iegarena pogaļa (ga 0.3-0.5 cm) ar atstāvošiem zobiņiem. Zied jūlijā, augustā.

Izplatība:

Austrumeiropas suga.

Latvijā reti, tikai piejūras posmā no valsts robežas ar Lietuvu līdz Ventspilij. Suga Latvijā sasniedz areāla ZR robežu.

Biotopi:

Dažāda lieluma skrajas grupas piejūras smiltājos, parasti priekškāpā un starpkāpu ieplakās.

Īpašas norādes:

Ļoti līdzīga ausainajai plaukšķenei (S. otites), kam tāpat raksturīgas šauras, bet veselas (nevis šķeltas vai dalītas) vainaglapas. Abu sugu izplatība Latvijā ir ģeogrāfiski labi nodalīta; sīkziedu plaukšķene sastopama Kurzemes piejūrā, bet ausainā plaukšķene - valsts DA un centrālajā daļā. Sīkziedu plaukšķene atšķirama arī pēc blīvi apmatota (nevis kaila) stublāja un lapām, ziedi zaļgandzelteni (nevis dzeltenbalti); sugu mainības dēļ pēdējā no minētajām nav droša atšķirības pazīme. Sīkziedu plaukšķenes ziedkopa parasti ir manāmi blīvāka un iegarena apveida (nevis piramidāla) ziedkopas ļoti īso zaru dēļ.

Ierakstīta Baltijas jūras reģiona Sarkanajā grāmatā un Latvijas Sarkanajā grāmatā 2.kategorijā.

Rare. Only SWW part at the sea. Sparse groups in coastal dunes.

Редко. Только ЮЗЗ часть у моря. Изреженные группы в приморских дюнах.

Apskati citas sugas: