lauka sīkķērsa

Cardaminopsis arenosa (L.) Hayek (syn. Arabis arenosa (L.) Scop.)

Cardaminopsis arenosa (L.) Hayek attēls
  • lauka sīkķērsa attēls
  • lauka sīkķērsa attēls

latviski: lauka sīkķērsa

angliski: sand Rock-cress

vāciski: Sand-Schaumkresse

zviedriski: sandtrav

igauniski: harilik liivrohi

lietuviski: smiltyninis skamainis

krieviski: кардаминопсис песчаный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Cardaminopsis arenosa (L.) Hayek karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs vai divgadīgs, neliels (ga 20-40 cm) krustziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, zaro. Parasti no lapu rozetes atiet vairāki stublāji. Viss augs klāts ar atstāvošiem matiņiem. Lapas rozetē un uz stublāja dažādas. Rozetes lapas koklesveidīgas (ga 4-7 cm, pl 2-3 cm), galotnes plūksna vislielākā. Stublāja lapas veselas, iegareni lancetiskas (ga 2-4 cm, pl 0.4-0.8 cm), lapas mala attāli zobaina, gals smails, pamats sašaurināts īsā kātā. Ziedu ķekari stublāja un zaru galā. Vainags balts vai gaiši violets (ga 0.6-1.2 cm). Kauss dzeltenīgs (ga 0.2-0.4 cm). Auglis - slīpi augšup stāvošs pākstenis (ga 2-4 cm), sēklas divās rindās. Augļa kāts sasniedz apmēram pusi no pāksteņa garuma. Zied no maija līdz jūlijam.

Izplatība:

Eiropas centrālajā un dienvidu daļā sastopama suga, kas plaši ieviesusies tālu ziemeļos no pamatareāla. Ievazāta daudzviet ārpus Eiropas.

Latvijā diezgan bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas sausās, atklātās un smilšainās vietās ar skraju veģetācijas segumu: atmatu pļavās, smiltājos, uzbērumos gar ceļiem un dzelzceļiem, kāpās un meža izcirtumos.

Īpašas norādes:

Diezgan viegli atšķirams augs. No iespējami līdzīgām ķērsām (Cardamine spp.), Tāla sīkplikstiņa (Arabidopsis thaliana) un smiltsķērsām (Arabis spp.) atšķirama pēc koklesveidīgām (nevis veselām vai plūksnaini saliktām) rozetes lapām, stublāja lapas ar īsu kātu (nav skaujošas kā smiltsķērsām).

Common. Solitarily specimens and small groups in dry, open habitats: sands, along railways, on roadsides and fallow-lands.

Часто. Единичные экземпляры и небольшие группы в сухих, открытых местообитаниях: на песчаных залежах, по склонам холмов, обочинам дорог и вдоль железных дорог.

Apskati citas sugas: