skarbā ķērsa

Cardamine hirsuta L.

Cardamine hirsuta L. attēls

latviski: skarbā ķērsa

angliski: hairy Bitter-cress

vāciski: Viermänniges Schaumkraut

zviedriski: bergbräsma

igauniski: kare jürilill

lietuviski: gauruotoji kartenė

krieviski: сердечник шершавый

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Cardamine hirsuta L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, sīks vai neliels (ga 5-20 cm) krustziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs vai pie pamata pacils, tāpat kā lapu virspuse klāts ar matiņiem. Parasti vienam augam stublāji vairāki, nereti ar iesarkanu vai brūni sarkanu nokrāsu. Ir rozetes lapas un stublāja lapas. Rozetes lapu daudz, uz stublāja 2-4 lapas. Visas lapas pārtraukti plūksnaini dalītas (izskatās saliktas) ar 2-4 pāriem pasīku, ovālu vai otrādi olveidīgu plūksnu. Nepāra galotnes plūksna mazliet lielāka. Visu plūksnu mala gandrīz gluda vai attāli sekli zobaina. Ziedi blīvā ķekarā stublāja galā. Kauslapas zaļas, īsas (ga 0.1-0.15 cm), apmatotas. Vainaglapas baltas (ga 0.2-0.3 cm). Atšķirībā no vairuma citu krustziežu, kam ir 6 putekšņlapas, skarbajai ķērsai parasti putekšņlapas 4 (pārējās 2 ir reducētas). Auglis - stāvs, lineārs pākstenis (ga 1.5-2.5 cm). Augļa kāts ir aptuveni puse no pāksteņa garuma. Starp kātu un pāksteni nav leņķa. Zied aprīļa beigās un maijā.

Izplatība:

Eirāzijā sastopama suga, Eiropā tās izplatība ir plašāka.


Latvijā ļoti reti, areāla ZA malā, atrasta piekrastē valsts ZZR daļā un sausās nezālienēs Viduslatvijā.

Biotopi:

Skrajas grupas smilšainās vietās, atmatu pļavās ar skraju veģetācijas segumu.

Īpašas norādes:

Vienīgā ķērsu suga Latvijā, kas aug sausās, smilšainās vietās. Stublājs un lapu virspuse ar matiņiem (nevis bez apmatojuma). Salīdzinājumā ar citām ķērsām ziedi sīkāki.
Nedaudz līdzīga lauka sīkķērsai (Cardaminopsis arenosa), kas arī sastopama sausos biotopos, taču viegli atšķirama pēc rozetes lapām: tās pārtraukti plūksnaini dalītas, izskatās kā saliktas (nevis plūksnaini daivainas vai šķeltas, ar garu, veselu galotnes daļu).


Ierakstīta Latvijas Sarkanajā grāmatā 1.kategorijā.



Very rare. NNW and central part. Small groups in sandy places, meadows with a sparse cover of vegetation.



Редчайший. ССЗ и центральная часть. Малочисленные группы в песчаных и нарушенных местах, на луговинах с незадерненной растительностью.

Apskati citas sugas: