pļavas lapsaste

Alopecurus pratensis L.

Alopecurus pratensis L. attēls

latviski: pļavas lapsaste

angliski: meadow Foxtail

vāciski: Wiesen-Fuchsschwanz

zviedriski: ängskavle

igauniski: aas-rebasesaba

lietuviski: pievinis pašiaušėlis

krieviski: лисохвост луговой

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Alopecurus pratensis L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidējs vai liels (ga 40-100 cm) graudzāļu dzimtas lakstaugs. Saknenis īss. Stiebrs stāvs, kails. Lapas plakanas (ga 10-15 cm, pl 0.4-0.7 cm). Maksts gara. Mēlīte starp lapas maksti un lapas plātni strupa. Ziedkopa - šaura (Ø 0.5-0.7 cm), gara (līdz 10 cm) un mīksta vārpskara. Uz īsajiem vārpskaras zariem vārpiņas pa 4-6. Vārpiņas plēksnes galā stāvas, šķautne apmatota. Ārējās zieda plēksnes akots garš, vienmēr redzams ārpus vārpiņas. Putekšnīcas ziedēšanas sākumā violetas, vēlāk rūsganas. Auglis - sīks grauds. Zied jūnijā un jūlijā.

Izplatība:

Galvenokārt Eiropā un Rietumsibīrijā sastopama suga. Izolētas atradnes Amerikā un Dienvidāzijā.

Latvijā diezgan bieži visā valstī.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un dažāda lieluma grupas vidēji mitrās pļavās un grāvju malās, arī skrajos krūmājos. Raksturīga suga augu sabiedrībās dažādās mēreni mitrās pļavās: Cl. Molinio-Arrhenatheretea.

Īpašas norādes:

Līdzīga pļavas timotiņam (Phleum pratense) un niedru lapsastei (A. arundinaceus). No pļavas timotiņa viegli atšķirama, sagriežot vārpskaru ritulī - tā ir skabargaina (nevis gluda saaugušo zaru ar vārpas asi dēļ), arī vārpskara kopumā ir daudz slaidāka. No niedru lapsastes atšķirama pēc slaidākas vārpskaras (tā nekad nav cilindriska), lapas salīdzinoši šaurākas, maksts nedaudz īsāka, vārpiņas plēksnes galā stāvas (ne atliekušās), akots redzams ārpus vārpiņas (nevis nav redzams). Salīdzinājumā ar citām mitrās vietās augošām lapsastēm ir manāmi lielāka, stiebrs pie pamata nekad nav lauzīts.

Rather common. Solitarily specimens and groups in meadows.

Довольно часто. Единичные экземпляры и группы на лугах.

Apskati citas sugas: