vidējā raganzālīte

Circaea x intermedia Ehrh. (syn. C. alpina L. x C. lutetiana L.)

Circaea x intermedia Ehrh. attēls

latviski: vidējā raganzālīte

angliski: uppland Enchanter’s-nightshade

vāciski: Mittleres Hexenkraut

zviedriski: mellanhäxört

igauniski: keskmine nõiakold

lietuviski: vidutinioji dantenė

krieviski: двулепестник средний

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Circaea x intermedia Ehrh. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, neliels (ga 15-30 cm) naktssveču dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, trausls, parasti vienkāršs vai zaro ziedkopā, kails vai augšdaļā īsi apmatots. Lapas spoži zaļas, olveidīgas vai eliptiskas (ga 2-7 cm, pl 2-5 cm), uz stublāja pretējas, ar kātu. Plātnes pamats sirdsveidīgs, mala nevienādzobaina, gals smails, uz lapas kāta nereti ir īsi matiņi. Ziedi sīki, to nedaudz, sakopoti galotnes ķekarā (ga 2-5 cm). Ziedkāts ar sīku pieziedlapu. Kauslapas, vainaglapas un putekšņlapas pa 2. Kauslapas un vainaglapas nav krusteniski pretējas (kauslapas viena otrai iepretim neveido taisnu leņķi), apmēram vienāda garuma. Kauslapas zaļganas, gals dažreiz iesārts. Vainaglapas baltas vai bāli sārtas, iegareni sirdsveidīgas, šķeltas (ga ap 0.3 cm). Ziedu drīksna divdaivaina. Auglis - ārpusē sarveidīgi apmatots, bumbierveidīgs riekstiņu kopauglis ar 2 nevienādiem cirkņiem, ātri nokrīt. Zied jūlijā un augustā.

Izplatība:

Eiropā sastopama suga. To uzskata par lielās (C. lutetiana) un Alpu (C. alpina) raganzālītes sterilu hibrīdu, kas vairojas veģetatīvi.

Latvijā ļoti reti un nevienmērīgi, pārsvarā dažu upju ielejās un senajos platlapju mežu izplatības apvidos.

Biotopi:

Grupas mēreni mitros platlapju un platlapju - egļu mežos, tomēr salīdzinoši mitrākās vietās nekā lielā raganzālīte. Lielākās audzes veido Zilo kalnu piekājē Ziemeļkurzemē.

Īpašas norādes:

Līdzīga abām mātessugām. Atšķirīgās pazīmes ir: augums, lapas pamata forma, ātri nokrītošs divcirkņu auglis, vainaglapu forma, to novietojums un garums attiecībā pret kauslapām.

Very rare. Unequally distributed. Groups in moderately wet broad-leaved and mixed broad-leaved - spruce forests, sometimes also in damp depressions in forests.

Очень редко и неравномерно. Группы в умеренно влажных широколиственных и широколиственно-еловых лесах, иногда в топяных местах в лесах.

Apskati citas sugas: