jūras dzeloņgalve (zilais jūrasbullis)

Taurulus bubalis (Euphrasen) (syn. Cottus bubalis, Aspicottus bubalis)

Taurulus bubalis (Euphrasen) attēls

latviski: jūras dzeloņgalve (zilais jūrasbullis)

angliski: long-spined bull-rout (long-spined scorpion, sea scorpion)

vāciski: Seebulle, Langstacheliger Seeskorpion

zviedriski: oxsimpa

igauniski: meripühvel

lietuviski: jūros bulius

krieviski: бычек-буйвол

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Taurulus bubalis (Euphrasen) karte
  • PamatareālsPamatareāls
  • Iespējamās izplatības areālsIespējamās izplatības areāls
  • Individuālas atradnesIndividuālas atradnes
  • Apšaubāmas atradnesApšaubāmas atradnes
  • Robeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijasRobeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijas

Apraksts:

Neliels jūrasbullis. Galva liela, jaunām zivīm kaila, pieaugušām - vietām klāta ar asiem kaula izciļņiem. Uz priekšvāka kaula ir liels dzelonis, kas lielāks par acs diametru un sniedzas pāri vāka kaula malai. Labi attīstīti arī deguna dzeloņi. Mutes kaktiņā uz augšžokļa ir ādas kroka. Ķermenis kails, tikai uz sānu līnijas ir kaula plātnītes ar vairākiem asiem dzelonīšiem. Mugurpuse olīvbrūna ar četrām tumšām šķērsjoslām, vēderpuse - iedzeltena. Nārstojošiem tēviņiem vēders kļūst oranžsarkans ar zilganbaltiem plankumiem.

Morfoloģija:

D1 VII-X, D2 9-14, A 8-10, P 14-16, V I/3, vt. 29-30, l.l. 28-33.

Izmēri:

L-17,5 cm. Parasti 10-15 cm garumā.

Atšķirīgās pazīmes:

Liels dzelonis uz priekšvāka kaula, kas sniedzas pāri žaunu kaula malai; uz augšžokļa mutes kaktiņā ir ādas kroka (skat. pārējās buļļzivis).

Bioloģija:

Bentiska jūras zivs. Dzīvo akmeņainās un klinšainās vietās starp jūraszālēm, parasti piekrastē līdz 30 m dziļumam, ziemā pārvietojas nedaudz dziļāk. Bentofāgs, barojas ar vēžveidīgajiem, tārpiem un sīkām zivīm (Gobiidae).

Vairošanās:

Nārsto no februāra līdz aprīlim. Auglība ap 1,5 tūkst. ikru. Ikri bentiski, tiek nērsti nelielās pikās starp akmeņiem, klinšu plaisās vai arī starp aļģēm. Kāpuri izšķiļas pēc 6-7 nedēļām, tie ir pelaģiski un, sasnieguši 13-14 mm garumu, pāriet uz bentisku dzīvi.

Izplatība:

Ziemeļeiropas un Rietumeiropas piekraste. Baltijas jūrā līdz Botnijas līcim un Somu līcī līdz Gotlandei. Sastopams reti. Austrumpiekrastē ir ziņas par vairāku desmitu ek- semplāru noķeršanu Somu līča rietumdaļā. Igauņu salu rajonā sastopama samērā regulāri. Latvijas piekrastē ļoti rets, līdz šim konstatēts vienreiz 1928. gadā pie Liepājas. Arī Rīgas līcī noķerts vienreiz 1974. gadā pie Hēdemēstes (Igaunija).

Izmantošana:

Saimnieciskas nozīmes nav. Kopš 1995. gada iekļauta Latvijas Sarkanās grāmatas reto sugu (3.) kategorijā.

Summary:

Marine demersal species. Distributed in the North European seas; in the Baltic as far as the Gulf of Bothnia and middle of the Gulf of Finland. Very rare in the coastal areas of Latvia. Found once near Liepāja (1928). One specimen caught in the Gulf of Riga near Heedemeeste, Estonia (1974). Quite frequent near the islands of Saaremaa and Hiijumaa (Estonia). Included in the Red Data Book of Latvia under the category æ3æ (rare).

Apskati citas sugas: