četrragu buļļzivs (četrragu jūrasbullis)

Triglopsis quadricornis (L.) (syn. Myoxocephalus quadricornis, Cottus qudricornis)

Triglopsis quadricornis (L.) attēls

latviski: četrragu buļļzivs (četrragu jūrasbullis)

angliski: four-horned sculpin

vāciski: Vierhörniger Seeskorpion

zviedriski: hornsimpa

igauniski: merihärg

lietuviski: ragys

krieviski: четырехрогий керчак

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Triglopsis quadricornis (L.) karte
  • PamatareālsPamatareāls
  • Iespējamās izplatības areālsIespējamās izplatības areāls
  • Individuālas atradnesIndividuālas atradnes
  • Apšaubāmas atradnesApšaubāmas atradnes
  • Robeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijasRobeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijas

Apraksts:

Galva plata, no augšas nedaudz saplacināta. Uz priekšvāka kaula parasti 3 dzeloņi, augšējais no tiem ir lielākais, bet apakšējais vērsts uz leju. 2 dzeloņi atrodas arī uz žaunu vāka kaula. Uz galvas 4 ragi - viens pāris aiz acīm, otrs uz pakauša. Priekšējie ragi ir lielāki, jaunām zivīm tie ir vājāk izteikti. Ragu lielums un forma mainīga, lielā mērā atkarīga no vides sāļuma. Uz ķermeņa sāniem un uz sānu līnijas daudz sīku dzeloņainu kaula plātnīšu. Ķermenis vienkrāsains, pārsvarā pelēcīgi brūns ar gaišāku, mazliet dzeltenīgu vēderpusi. Uz spurām tumši plankumi.

Morfoloģija:

D1 VII-IX, D2 13-15, A 13-15, P 15-18, V I/3, vt. 39-41.

Izmēri:

L-36 cm (mātītēm), L-23 cm (tēviņiem). W-950 g. Rīgas līcī L-34 cm, parasti 15-25 cm, W-650 g.

Atšķirīgās pazīmes:

Uz galvas četri, labi saskatāmi ragi; uz sānu līnijas sīkas dzeloņainas kaula plātnītes (skat. pārējās buļļzivis).

Bioloģija:

Bentiska zivs, kas sastopama gan jūrās, gan saldūdeņos. Jūrā uzturas piekrastē līdz 80 m dziļumā, parasti 15-20 m dziļumā. Nemigrē. Aukstummīloša. Bentofāgs, barojas ar vēžveidīgajiem (grēvēm), tārpiem un zivju mazuļiem. Var sasniegt 12 gadu vecumu.

Vairošanās:

Nārsto no novembra līdz februārim, auglība līdz 26 tūkst. ikru, tie lieli, 2,8-3 mm diametrā, bentiski. Embrionālā attīstība ilgst apmēram mēnesi. Kāpuri izšķiļas 9-11 mm gari. Mazuļi uzturas piekrastē.

Izplatība:

Sastopams ziemeļu puslodē starp 54-72 ziemeļu platuma grādiem jūru piekrastēs un piekrastu ezeros, kur var veidot pasugas. Baltijas jūras baseinā saglabājies kā Joldijas jūras relikts un sastopams tikai austrumdaļā un ziemeļdaļā. Sastopams arī Lādogas, Oņegas (Krievija), Vēnernā (Zviedrija) u.c. ezeros. Latvijā saldūdeņos nav konstatēts. Rīgas līcī sastopams bieži, galvenokārt rietumu un ziemeļu daļās. Atklātās jūras piekrastē - ievērojami retāk.

Izmantošana:

Saimnieciskas nozīmes nav, taču gaļa tiek uzskatīta par delikatesi.

Summary:

Marine demersal species. Distributed in the Northern Hemisphere between 54th and 72nd parallels in coastal waters and coastal lakes. Occurring in the central and northern Baltic and Lakes Ladoga, Onega, Venern etc. No findings in Latvian freshwater bodies. In the Gulf of Riga mostly in the western and northern parts. Frequent in the Gulf, but significantly rarer in the main Baltic coastal areas.

Apskati citas sugas: