raibā platgalve

Cottus poecilopus Heck.

Cottus poecilopus Heck. attēls

latviski: raibā platgalve

angliski: spotted sculpin

vāciski: Ostgroppe

zviedriski: bergsimpa

igauniski: kirjuuimeline võldas

lietuviski: raibapelekis kūjagalvis

krieviski: пестроногий подкаменщик

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Cottus poecilopus Heck. karte
  • PamatareālsPamatareāls
  • Iespējamās izplatības areālsIespējamās izplatības areāls
  • Individuālas atradnesIndividuālas atradnes
  • Apšaubāmas atradnesApšaubāmas atradnes
  • Robeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijasRobeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijas

Apraksts:

Ķermenis vārpstveida. Galva liela, no augšas saplacināta. Mute ar sīkiem zobiem, vērsta uz priekšu. Ķermenis kails, bez zvīņām, brūngans, pelēcīgs vai olīvzaļš ar dažādas formas tumšiem plankumiem. Visas spuras ar tumšiem plankumiem.

Morfoloģija:

D1 VI-X, D2 14-20, A 11-16, P 13-15, V 1/3-4, C 12-15, l.l. 20-32, sp.br. 3-9, vt. 32-36.

Izmēri:

L-20 cm, W-48 g.

Atšķirīgās pazīmes:

Sānu līnija ne-sniedzas līdz astes spuras pamatnei. Vēdera spuras ar izteiktām 5-15 tumšām šķērssvītrām, to iekšējie stari īsāki par pusi no spuru garuma. Vēdera spuru gali aizsniedz anālo atveri (skat. platgalvi). Ķermenis kails, bez kaula plātnītēm, uz žaunu vākiem pa vienam vāji attīstītam dzelonim (skat. citas platgalvju dzimtas zivis).

Bioloģija:

Saldūdens zivs. Uzturas pa vienai pie grunts. Aktīvāka tumsā. Dienā parasti slēpjas zem akmeņiem un citiem zemūdens priekšmetiem. Tālas migrācijas neveic. Pamatbarība - bentoss. Sa-sniedz 6 gadu vecumu.

Vairošanās:

Dzimumgatavība iestājas 2 gadu vecumā, sasniedzot 4-8 cm garumu (l). Auglība 200-800 ikru. Nārsto februārī-jūnijā (ūdens t° 5-17°C) seklās vietās. Raksturīgs vienlaicīgs nārsts. Tēviņš veido ligzdu zem akmeņiem un apsargā to. Ikri lipīgi, to attīstība ilgst 12-15 dienas (218 grāddienas).

Izplatība:

Eiropa un Āzija. Literatūrā attiecināta uz Latvijas ūdeņiem - jūru un upēm - kā reti sastopama suga (1956, 1966, 1974), taču konkrētas atradnes nav minētas. Agrākajos Latvijas ihtiofaunas sarakstos nav iekļauta. Makšķernieku li- teratūrā attiecināta uz Daugavas, Gaujas, Lielupes, Salacas un Ventas baseinu (1960). Lietuvā, Igaunijā un Baltkrievijā nav konstatēta. Baltijas jūras baseinā sastopama Dānijā, Polijā, Somijā, Vāci-jā un Zviedrijā. Latvijā populāciju pastāvēšana nav zināma.

Summary:

Freshwater species. Distributed in Europe and Asia. In Latvian rivers and some lakes, preferring stony bottom. Rare in waterbodies with muddy bed. Found in coastal waters of the Gulfs of Finland and Bothnia, too. Very rare in the Gulf of Riga.

Apskati citas sugas: